„Az Egyesült Államok újra és újra megszegte a szavát” – állította újságíróknak a kínai külügyminisztérium szóvivője. Vang Ven-bin szerint Washington „jelentősen lazított a hivatalos kapcsolatokra vonatkozó korlátozásokon” az önigazgatású szigettel, majd felidézte Nancy Pelosi képviselőházi elnök augusztusi tajvani útját, amit Peking határozottan ellenzett.
A tajvani kérdés megoldása a kínaiak ügye
– nyomatékosította Ven-bin.
Egyre inkább elharapózni látszik a viszony Washington és Peking között. Az amerikaiak határozottan ellenzik Kína partnerségi viszonyát Oroszországgal, valamint az egyre agresszívabb retorikát, amit megengednek maguknak Tajvannal szemben.
A tajvani vezetés egyértelműen attól tart, hogy ha az orosz – ukrán háború kiszélesedik, Kína is lépésre szánja el magát, és megindítja az inváziót a szigetország ellen, mely
sohasem tartozott a kommunista állam fennhatósága alá, ennek ellenére mégis saját részeként tekint rá.
A kínai agressziót látva Biden kijelentette: az amerikai hadsereg meg fogja védeni Tajvant. Később a Fehér Ház már nem volt ennyire határozott a kérdésben, és igyekezett finomítani az elnök szavait.
Ha lesz invázió, az még ebben az évtizedben
Az AFP hírügynökség úgy látja, Kína vagy ebben az évtizedben lép a „tajvani kérdés” ügyében, vagy soha. Erre erősítenek rá a kommunista pártelnök szavai is.
A történelem kerekei Kína és Tajvan újraegyesítése felé gördülnek
– mondta a pártkongresszuson Hszi elnök.
Megismételte a több mint 23 millió lakosú sziget elfoglalásának szándékát, és kijelentette, hogy bár Kína a békés megoldást részesíti előnyben, fenntartja „a lehetőséget, hogy minden szükséges intézkedést megtegyen”.
Hszi víziója Kína „nagy megfiatalodásáról” számára egy „visszafordíthatatlan történelmi folyamat”, melynek szerves részét képezi az egyesülés Tajvannal. Akár akarják, akár nem.
Index nyomán – kiemelt kép forrása: MTI
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!