Az unió saját érdekeinek érvényesítése mellett törekedni kíván a kölcsönösségre és a kiegyensúlyozottságra a Kínával ápolt gazdasági kapcsolatok terén, továbbá úgy gondolja, hogy szükséges az együttes elkötelezettség a globális kihívások közös kezelése érdekében – jelentette ki az Európai Tanács elnöke Brüsszelben pénteken az MTI értesülései szerint.
Miközben Putyinra a Nyugat úgy tekint, mint egy véreskezű diktátorra, aki „népírtást” és „háborús bűnök” sorát követi el Ukrajnában, s ezáltal „kiírta magát a civilizált világból”, addig a kínai kommunista vezetés esetében nincsenek ilyen aggályaik a brüsszeli bürokratáknak.
A saját népét, de az ujgurokat is szisztematikusan írtó kommunista országot nem, hogy szankciókkal nem sújtják, de még „kölcsönösségre” alapú jó viszont is építenének. Erről ráadásul pont egy elvakult liberális politikus, Charles Michel beszélt, aki hangsúlyoztak:
kerülni kell a konfrontáció logikáját” Pekinggel.
Tájékoztatása szerint a tanácskozáson részt vevő tagországi vezetők az unió stratégiai függetlensége megteremtésének fontosságát hangsúlyozták. Ennek része a partnerségek megsokszorozása a világban, annak érdekében, hogy az EU előmozdítsa a számára fontos értékek érvényre jutását. Fontos továbbá az energiafüggőségek felszámolása, a védelem és a biztonság megerősítése, valamint a technológiai vezetőszerep elérése a szüksége nyersanyagok rendelkezésre állása érdekében – közölte.
Michel kiemelte,
az EU határozott az alapvető értékek, köztük a demokrácia, valamint az emberi és szabadságjogok védelme mellett a Kínával ápolt kapcsolatok összefüggésben is.
(Igen, ezért cseréli le az orosz gazdasági partnerét olyan „demokratikus”, „alapvető értékeket tisztelő” országokra, mint Kongó, Szaúd-Arábia, vagy Kommunista Kína. Velük lehet csak igazán védeni az „alapvető emberi jogokat” – a szerk.)
Iránnal kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy az EU egyértelműen kiáll az emberi jogok, különösen a nők jogainak érvényesülése mellett. Az ukrajnai háborúval összefüggésben pedig közölte, az 27 tagú közösség minden segítséget megad a megtámadott országnak, hogy folytatni tudja az ellenállást az orosz agresszióval szemben.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a sajtótájékoztatón felhívta a figyelmelt:
A kínai rendszer alapvetően különbözik a miénktől, és az EU tisztában van a rivalizálás természetével.
Ennek következtében – tette hozzá – az EU-nak változtatnia kell a Kínával ápolt kapcsolatain és ébernek kell maradnia az ázsiai országtól való „függőségét” illetően.
Von der Leyen végezetül közölte: az EU azt fontolgatja, hogy szankcióügyi megbízottat nevez ki annak érdekében, hogy a vállalkozások ne tudják megkerülni az Oroszországgal szembeni megszorító intézkedéseket. Zéró tolerancia van érvényben azokkal szemben, akik kijátsszák az intézkedéseket – tette hozzá az Európai Bizottság elnöke.
Olaf Scholz német kancellár szintén hangsúlyozta, az EU-nak meg kell őriznie szoros kereskedelmi kapcsolatait Pekinggel, továbbá nyitott kereskedelmi partnernek kell maradnia az ázsiai országgal.
Az EU büszke arra, hogy a globális kereskedelemben érdekelt, és nem áll a deglobalizációt támogatók oldalára
– fogalmazott. Közölte továbbá, november elején Kínába utazik. Szavai szerint a vizit bevezető látogatás lesz a német-kínai kormányközi konzultáció kezdetét megelőzően.
Tehát összegezve: miközben Putyint agresszornak bélyegezte az Európai Unió, akivel semmilyen párbeszédet nem lehet folytatni, addig a „kölcsönösségre” épülő jó viszonyt igyekszik kiépíteni azzal a Kommunista Kínával, mely egy lépésre van attól, hogy kirobbantsa a harmadik világháborút. Úgy látszik, mindegy, hogy kék, vagy vörös alapon fekszik, a sárga csillagok mindig jól kijönnek egymással.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!