Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke az ATV-ben beszélt arról, hogy Magyarországon miért ilyen magas a koronavírussal összefüggő elhalálozások száma.
Az sajnos eddig is köztudott volt, hogy nemzetközi összehasonlításban a magyarok jóval betegebbek más népeknél az pedig nem mindegy, hogy egy vírus által okozott krízishelyzet milyen állapotban találja a szervezetet.
A KSH szerint egy év alatt 17 ezer egészsügyi dolgozó hagyta el a munkáját,
a tendenciát Balogh is megerősítette.
Van egy belső átcsoportosulás is, főleg magánszolgáltatókhoz vagy más ágazatokba vándorol a munkaerő – jegyezte meg.
Műtéteket kell elhalasztani, várólisták alakulnak ki bizonyos ellátási formákban, vizsgálatokhoz nehezebben jutnak hozzá az állampolgárok – jelezte a kamara elnöke. Megjegyezte, hogy még novemberben a minisztérium rendelettel kérte, hogy 20 intenzíves ágyra egy szakorvos, egy általános orvos és öt nővér jusson.
A munkaerőhiány közvetlenül járul hozzá a magas halálozási rátához. Nemzetközi ápolásszakmai szervezetek kérik, hogy csak a megfelelő létszámmal lehessen teljesíteni az ellátást. Azokban az országokban, ahol nincs meg ez a kellő létszám, ott rosszabbak lesznek a halálozási mutatók.
Balogh Zoltán úgy látja, a magyar ápolói-orvoslétszám arány még rosszabbá vált a járványhelyzet miatt, ám még ezzel együtt is jobban aggódik a kamara elnöke azokért az ellátásformákért – például az otthoni szakápolás, az alapellátás vagy a krónikus betegellátás –, ahol egyenesen tragikussá vált a helyzet.
(index nyomán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!