loading

Egyre pusztítóbb járványok jöhetnek Afrikából és Ázsiából

2020. márc. 17. 08:26
5 perces olvasmány
Egyre pusztítóbb járványok jöhetnek Afrikából és Ázsiából

Az emberiség történelmében mindig is előfordultak pusztító, kontinensekre, olykor az egész világra kiterjedő járványok, de a tudósok szerint az utóbbi évtizedekben kifejezetten elszaporodtak a veszélyes fertőző betegségek. Az elmúlt húsz évben csak a koronavírusok három nagy járványt okoztak világszerte, a jelenlegi COVID-19 pandémia pedig mind közül a legsúlyosabbnak tűnik. És ami a legaggasztóbb: egyre rövidül az egyes járványok közt eltelt idő.

Ami az utóbbi idők világjárványait illeti, szinte mindegyikben van legalább egy közös vonás: Ázsiából vagy Afrikából indultak ki. Mindezzel kapcsolatban Suresh V Kuchipudi, a Pennsylvania Állami Egyetem virológus professzora, a zoonózis, vagyis az állatokról emberre terjedő fertőző betegségek kutatója a The Conversation tudományos lapban foglalta össze, hogy mit érdemes tudni a jelenség hátteréről.

Az egyik fő ok, amiért Afrika és Ázsia ezeknek a járványoknak a kiinduló helye, a népesség hirtelen növekedése és a rendkívül gyors városiasodás. Ez utóbbi főként Ázsiára és a csendes-óceáni térségre jellemző, ahol a világ népességének hatvan százaléka él. A Világbank adatai szerint csak Kelet-Ázsiában mintegy 200 millió ember vándorolt vidékről a városokba 2000 és 2010 között. A 21. század első évtizede tehát példátlan népességmozgást hozott a világ legnépesebb országaiban.

Ekkora mértékű migráció hatalmas erdőirtásokkal és környezetpusztítással jár: a nagyvárosok körül kialakuló lakóövezetek visszaszorítják a természetes élőhelyeket, a vadállatok pedig kénytelenek az egyre terebélyesedő emberi települések közelében élni, túlélni. Ez azt jelenti, hogy drámaian megnövekedik a vadállatok és a háziasított állatok, valamint az emberek közti érintkezések száma, és mivel a vadállatok – így például a denevérek – több száz veszélyes vírus hordozói lehetnek, roppant mértékben megnő az esélye az állatról emberre való terjedésüknek.


Az extrém mértékű urbanizáció pedig ördögi kör kialakulásához vezet: minél több ember költözik városokba, annál jobban visszaszorul a nagyobb emlősök élettere, ebből adódóan előbb-utóbb eltűnnek a járványos betegségeket terjesztő állatokra vadászó, azok populációit kordában tartó ragadozók. A városokat ellepik a rágcsálók – patkányok, egerek –, és több afrikai esettanulmány is azt mutatja, hogy ezzel nagy mértékben növekszik a zoonózis kockázata. A helyzet pedig előreláthatóan nem fog javulni, sőt csak rosszabb lesz. Kelet-Ázsia nagy részén még mindig rengetegen élnek vidéken, és várhatóan évtizedekig folytatódni fog az urbanizáció.

Állatok a ház körül


A népesség növekedése és az urbanizáció azonban csak egy faktor az új fertőző betegségek megjelenésében és a járványok gyakoribbá válásában. A trópusi régiókban, ahol még elég nagy a biodiverzitás, sokfélék a potenciálisan patogén kórokozókat hordozó gazdaállatok, nagy mértékben fennáll a veszélye annak, hogy új betegségek jelennek meg. És ebben a mezőgazdaságnak és az állattenyésztésnek, valamint a termelői piacoknak is nagy szerepe van. Afrikában és Ázsiában is rengeteg család napi megélhetése függ az önellátó mezőgazdasági termeléstől és a kis léptékű állattartástól, valamint az így megtermelt javak kis részének piacra vitelétől.


Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás
Nyílt sisak
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás