loading
Menü
Támogatás

Országszerte tüntetések robbantak ki Ukrajnában

2025. júl. 23. 06:43
2 perces olvasmány
Kép: Reuters Kép: Reuters

Országszerte tüntetések robbantak ki Ukrajnában, miután a parlament elfogadott egy törvényt, amely lényegében megszüntetné az ország két korrupcióellenes szervezetének függetlenségét - írja a Kyiv Independent nyomán a Portfólió. A közösségi médiában az oroszukrán háború 2022-es kitörése óta Ukrajna első tömegtiltakozásaként hivatkoztak a demonstrációkra. 

Kijevben, Lvivben, Dnyipróban és Odesszában is tüntetők gyűltek össze kedd este, hogy tiltakozzanak a törvényjavaslat ellen, amely a legfőbb ügyész ellenőrzése alá vonja a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatalt (NABU) és a Speciális Korrupcióellenes Ügyészséget (SZAP)

Az előterjesztést 263 képviselő támogatta, az azt ellenzők közül többen a szavazás előtt tiltakozásul körülvették a szónoki emelvényt. 13-an szavaztak nemmel, 13-an tartózkodtak. A főügyész ezentúl jogosult lesz átruházni a SZAP ügyészeinek hatásköreit más ügyészekre, bármely ügy iratait bekérni, és ezeket más ügyészeknek átadni, a NABU számára kötelező érvényű írásos utasításokat kiadni és az általa folytatott büntetőeljárásokat más nyomozóhatóságokra átruházni. 

A parlamenti voksolás után sajtótájékoztatót tartott Szemen Krivonosz, a NABU igazgatója és Olekszandr Klimenko, a SZAP vezetője, mely során felszólították Volodimir Zelenszkij elnököt, hogy ne írja alá a törvényjavaslatot. 

„Most gyakorlatilag megsemmisítették a korrupcióellenes infrastruktúrát. Azt, amit a 2014-es Majdan-tüntetések követelésére, a társadalom igénye alapján, a magas szintű korrupció elleni harc céljából hoztunk létre”

– hangsúlyozta Krivonosz. A fővárosban, Kijevben a tüntetők zászlókkal és kézzel készített táblákkal a kezükben azt skandálták: el a kezekkel a NABU-tól és a SZAP-tól!, illetve vétózd meg a törvényt!.

A demonstrációk tükrözik azt az aggodalmat is, hogy Ukrajna korrupcióellenes fellépése – ami az esetleges EU-tagság és a nemzetközi segélyek alapvető feltétele – veszélybe kerülhet. Az intézkedést – a látszat kedvéért – némi kritikával fogadta az EU is: Marta Kos, az Európai Bizottság bővítési biztosa komoly aggodalmát fejezte ki a törvényjavaslat elfogadása miatt.

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás