„Szóváltás” után gyilkoltak meg egy bártulajdonost Szlovéniában – a közfelháborodás tömegtüntetésekhez és lemondásokhoz vezetett
„Több ezren tüntettek kedd délután a szlovéniai Novo Mesto városában. A felháborodás oka egy emberölés volt, a város egyik közismert bártulajdonosát agyonverték, miután a fia egy buliból segítséget kért tőle. Az eset olyan társadalmi feszültségeket hozott felszínre, hogy a hétvégén lemondott az ország belügyminisztere és igazságügyi minisztere is. A tüntetők azonban fél évvel a választások előtt azt követelik, hogy a miniszterelnök radikális intézkedésekkel javítson a közbiztonságon” – adta hírül a Telex, majd, mintha csak parancsba kapták volna, olyan szintű érzékenyítésbe kezdtek, hogy abba valamennyi nagyvárosi liberális belekönnyezett.
A lap szerint ugyanis a „roma” kisebbség helyzete is középpontba került az eset kapcsán, amit a helyi önkormányzat és a „kampányra készülő legnagyobb ellenzéki párt” is igyekszik „felhasználni”. Ebből azért ki lehet találni, hogy ki gyilkolt „szóváltás” után. A liberális szlovén lapoknak a helyi cigányok már el is panaszolták, hogy „félnek”, és ők megint „bűnbakok”, a diskurzus pedig eltereli a figyelmet a szociális és közbiztonsági problémák „lehetséges megoldásáról”.
Mi történt?
Egy „előhalloween–bulit” tartottak a hétvégén a 26 ezer lakosú szlovén városban, Novo Mestoban, a Lokal Patriot nevű helyen. Itt kötöttek bele egy fiatal fiúba a másnap már „rettegő” közösség díszes példányai. Az áldozat felhívta az édesapját, akitől segítséget kért, ugyanis, mint rámutatott, egy egész falka kötött belé. A fiú arról is beszélt, ez a „társaság” a kocsmában zavartalanul árulja a kábítószert a vendégeknek. Ales Sutar maga is vendéglátós, így igen valószínű, hogy az ilyen „társaságokat” nem igazán kell neki bemutatni. Azonnal autóba szállt, és a fia segítségére sietett.
Hogy ezt követően mi történt, azt nehéz megmondani. Ami biztos: hajnal három körül mentőt hívtak egy eszméletlenül fekvő férfihoz, akinek nem volt pulzusa, s nem lélegzett. Ő volt Sutar. A mentők megkezdték az újraélesztést, ami elsőre sikeres volt, de a kórházba vezető úton újra leállt a férfi szíve. Ismételten megkísérelték újraéleszteni, ami után a helyi kórház intenzív osztályára vitték a férfit. Ekkor már nem sok remény maradt a túlélésére, mivel a férfi súlyos fejsérüléseket szenvedett, belső vérzése volt, és eltört az egyik nyakcsigolyája is – írta a Slovenske Novice helyi tudósítója. A férfi másnap délután a kórházban elhunyt, így a lap. Ami annyit tesz: brutálisan összeverték és meggyilkolták. Az egyelőre nem bizonyított, hogy a férfit a „társaság” lincselte-e meg, vagy egyetlen elkövetőről beszélhetünk. A hatóságok annyit közöltek, a fő gyanúsítottat, egy 21 éves „fiatalt”, elfogták, ám az adatgyűjtés még folyamatban van. Még nem tisztázott, hogy halált okozó testi sértés miatt, vagy súlyosabb váddal indítanak-e eljárást ellene.

Voltak előjelek
Annak, hogy az este tragédiába torkollik, voltak előjelei. A „sokszínű” társaság legalábbis mindent megtett ennek érdekében. A helyiek több „incidens” mellett beszámoltak verekedésekről is, illetve egy fiatal lányhoz mentőt kellett hívni, mert valamit az italába csempésztek. A Facebookon megjelenő bejegyzések nem finomkodtak, és egyértelműen rávilágítottak a probléma fő okozóira, akik egész este azzal szórakoztatták magukat, hogy szlovén fiatalokba kötöttek bele, aki nem tetszett nekik, azt pedig jól összeverték. Többen a politikai elit felelősségét is felvetették, akik tevékenyen hozzájárultak ahhoz, hogy a probléma évtizedek alatt idáig fajult.
Erre meg is jelent az ottani kitartott, liberális firkászok hada, hogy kihangsúlyozza, a probléma „nem etnikai eredetű”, hanem „szociális” és „társadalmi” okai vannak, a nép pedig csak „bűnbakot” keres. A liberális hazugság már hazánkban is rég megdőlt, hiszen a szegénység és az iskolázatlanság egyáltalán nem vezet egyenesen bűnözéshez és erőszakhoz. Sem Magyarországon, sem Szlovéniában. Nem véletlen, hogy Sutart sem szlovének ölték meg. Hiszen – az antiszociális elemeket nem számítva – a férfi köztiszteletnek örvendett a városban. Három étterme volt, ráadásul része volt egy munkacsoportnak, ami a Novo Mestó-i élet felpezsdítését tűzte ki célul. Gregor Macedoni, Novo Mesto polgármestere is személyre szóló búcsúüzenetet tett közzé a Facebook-oldalán.
A helyi önkormányzat közleményében azt írta, hogy erre a „roma problémára” már többször és már tavaly óta figyelmeztettek a Posaniva-régió polgármesterei. A szlovén ellenzék felháborodását fejezte ki, és a helyi sajtóban is sokat hangsúlyozzák az elkövető származását. A polgármesterek szerint a kormány nem tett semmit eme neves kisebbség „által elkövetett erőszakos bűncselekmények ellen”.
A liberális értelmezésben viszont már a „megfogalmazás is veszélyes”, hiszen szerintük a kettő „nem függ és nem is függhet össze”. A Telexnek még a helyi liberális elvtársat is sikerült megszólaltatnia a Delo újságtól, hogy felmondja ugyanazokat a mantrákat a „mélyszegénységről” és „oktatás hiányáról”, amikkel már évtizedek óta untatnak minket.
A szlovén lapok az ügy miatt interjút készítettek egy cigány közösségben szolgáló diakónussal, Matic Vidiccsel, aki a szlovén hadsereg tagja volt, de mára okleveles filozófus, teológiaprofesszor és pszichoterapeuta is. Szerinte a Novo Mestó-iak és a környékbeliek aggodalmai nem alaptalanok. „Az országunkban valóban katasztrofális a biztonsági helyzet. Számtalan példát tudnék felsorolni arra, hogy fiatalok nem mernek egyedül bemenni a városba, de amikor mégis egyedül mentek, megverték, kirabolták őket” – mondta.
A lap beszámolójában arra is rámutatott, hiába rendeltek ki több rendőrt a környékre tavaly, az sem oldotta meg a problémát. Legtöbbjük az igazán „problémás” területekre be se mert menni. „Az emberek úgy gondolják, hogy azért fizetik az adót, hogy a rendőr, a szociális intézményrendszer és az iskolarendszer is tegye a dolgát. Nem azért, hogy ilyen kifogásokat mondjanak nekik” – mondta az újságíró.
A lelkész-pszichoterapeuta pedig, miután elítélte a jobboldalt és a nacionalizmust, arról beszélt, ha lenne elegendő jól fizető munkahely, a dolgozó szülők egészen biztosan iskolába küldenék a gyerekeiket, a fiataloknak jobb lehetőségeik lennének a munkaerőpiacon, és a probléma meg is oldódna. Minden bizonnyal ennyi elég lenne, és varázsütésre szűnne meg az antiszociális létforma.
Még ők rettegnek
A lap természetesen nem mulasztott el kitérni arra sem, hogy a brutális gyilkosság óta a cigányság „rettegésben él”. Sokan már dolgozni se mernek elmenni.
„Félünk. Nem vagyunk mind egyformák. Én a családommal békében szeretnék élni, de mindannyiunkat bűnözőnek bélyegeztek” – mondta egy nő a Slovenske Novice riporterének.
Szerintük ezt az esetet is „csak azért kapták most fel, mert választások jönnek”. Ugyanakkor azt még a lap is elismeri, hogy az együtt(nem)élés problémáját évtizedek óta nem tudják megoldani a kormányok.

Miniszterek buktak bele
Két nappal a gyilkosság után lemondott Bostjan Poklukar belügyminiszter és Andreja Katic igazságügyi miniszter. A belügyminiszter szintén részvétét nyilvánította az áldozat családjának és hozzátartozóinak. „Elfogadhatatlan cselekedetről van szó. Objektív felelősségem miatt ma reggel benyújtottam lemondásomat a miniszterelnöknek. Még egyszer határozottan elítélem a történteket. A társadalomban minden erőszak teljes mértékben elfogadhatatlan. Éppen ezért vállalom a teljes objektív felelősséget, és ezért nyújtom be lemondásomat” – mondta Poklukar sajtótájékoztatóján. Most játszunk el a gondolattal, hány belügyminisztert „fogyasztott volna el” Magyarországon az utóbbi 15 év, ha minden brutális gyilkosság után le kellett volna mondania az éppen aktuálisnak, hiszen az eset bizonyította, hogy alkalmatlan a feladatára.
„A lemondásommal szeretnék hozzájárulni a helyzet megnyugtatásához. Mindannyiunkban szomorúság és düh van, de a rend és a biztonság fenntartásáért a rendőrség és az ügyészség felel, és el kell végezniük a munkájukat szakmailag, függetlenül, és kifogások keresése nélkül együttműködve. A mások reakcióira és felszólításaira pedig csak annyit válaszolok: mindenkinek át kell gondolnia a saját felelősségét. Én megtettem” – mondta a sajtótájékoztatón az igazságügyi miniszter. Ő is részvétét fejezte ki az elhunyt férfi családjának, barátainak, közösségének és „egész Novo Mestónak” a tragédia miatt.
Azóta az ország nemzetbiztonsági bizottsága is összeült, ahol megállapodtak abban, elkészítenek egy javaslatot a kormánynak Novo Mesto rendőrkapitányságának kibővítéséről. Szerintük még az is elképzelhető, hogy különleges rendőri egységet telepítsenek a régióba. Az eset érdekessége, hogy a kormány rábólintott a javaslatokra. Robert Golob miniszterelnök azt ígérte a sajtón keresztül, hogy megerősítik a rendőri jelenlétet a környéken. Sajtóértesülések szerint már több házkutatást tartottak a nyomozók.
Az ígérgetés már kevés
A szépen hangzó ígéretekből és hangzatos fogadalmakból viszont már elegük van a szlovéneknek. Eleget hallgatták ezeket az elmúlt évtizedekben. Ennek ékes bizonyítéka az a több tízezer tüntető Novo Mestoban kedden, akik radikális megoldást követeltek a kormánytól közbiztonság terén.

Darko Rudas, a szlovéniai „roma” önkormányzat tagja a Le Parisiennek arról beszélt, a most meghozandó intézkedések csak arra jók, hogy fokozzák a „cigányellenességet”. Felszólalt Jozek Horvat Muc, a „roma” önkormányzat elnöke is, aki az ország másik végében élő cigány közösségek egyik vezéralakja. Azt nyilatkozta, hogy közösségeiknek mindent meg kell tenniük az egyéni bűnözők ellen. Üresen csengő szavait a hallgatóság biztosan kitörő lelkesedéssel fogadta.
(Fotók: AFP)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás