A nők esetében az emlőrák, a férfiaknál a prosztatarák továbbra is a leggyakrabban diagnosztizált daganattípus – írta az MTI.
Magyarországon 1993 óta április 10-én tartják a nemzeti rákellenes napot, amelyen alkalmából a Magyar Rákellenes Liga számos érdekes és hasznos előadással készült. A vezető szakemberek bemutatták a legfrissebb fejlesztéseket a rákellenes harcban.
Bogos Krisztina az Országos Korányi Pulmonológia Intézet főigazgatója beszélt a tüdőrák új szűrőprogramjáról.
Évente tízezer tüdődaganatos megbetegedést regisztrálnak, és ebből nyolcezren halnak bele a betegségbe.
Azt is hozzátette, mivel a tüdőrák az egyik leggyakoribb daganatos betegség, létrehoztak egy Hunchest néven ismert állami szűrőprogramot, amivel elsősorban az 50 és 70 év közötti dohányosokat próbálják elérni. A tüdőrákos esetek 80 százalékát a dohányzás okozza, méghozzá átlagosan minden 7-8. dohányosnál kialakul.
Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója pedig egy innovatív sugárkezelési módszert mutatott be az emlőrák elleni küzdelemben. A brachiterápia egy daganatközeli terápia, amely során sugárzó izotópot vezetnek be egy vékony műanyag katéteren át a kritikus helyre. Ez a fajta terápia kiváltja a 3-5 hetes sugárkezelést, helyette 2-4 napos a kezelés. Előnye ennek a kezelésnek, hogy rövidebb a kezelési idő, kevesebb a mellékhatása, és az egészségügyi személyzet sem kap sugárterhelést. Azt is hozzá tette, hogy a résztvevők 96 százalékánál őt év után sem alakult ki a betegség.
Tenek Péter, a Jahn Ferenc Déli-Pesti Kórház urológiai osztályának osztályvezető főorvosa a robotsebészet friss eredményeit mutatta be a ráksebészet területén. A robotasszisztált eljárás olyan beavatkozásoknál használható, ahol eddig nyitott vagy laparoszkópos műtét történt. Az eszközök mobilisabbak, kisebb a beteg és az egészségügyi személyzet terhelése, és segítségével olyan helyek is elérhetőek a testben, amelyek eddig nem. A szakember beszámolt arról is, hogy az ilyen fajta eljárásokat prosztatadaganatoknál, hasi, nőgyógyászati és mellkassebészeti beavatkozásoknál használják, de a jövőben tervezik ennek alkalmazását fej-nyaki műtétek során is.
A Magyar Rákellenes Liga aktívan részt vesz a szűrővizsgálatok szervezésében, amely országszerte elérhetőek. A Magyar Orvostanhallgatók Szövetsége az Országos Kórházi Főigazgatóság szűrőbuszos programjával együttműködve
négy orvosi egyetemi városba is szervez szűréseket: Budapesten, Pécsen, Debrecenben és Szegeden.
(Kép: pixabay.com)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!