Már most körvonalazódik, mire számíthat Magyarország Biden és a demokraták hatalomátvétele után. Az elmúlt néhány hétben az amerikai közvélemény – kis túlzással – többet foglalkozott hazánkkal, mint az azt megelőző négy év alatt összesen. Még annak kapcsán is Magyarország jutott eszükbe, hogy Trump-párti tüntetők behatoltak a Capitoliumba.
Húsz éve még azt hittük, hogy a történelem a demokrácia felé halad, de most visszavonulóban van Magyarországon és Törökországban. A jó ég tudja, Oroszországban is
– mondta Angus King független szenátor az amerikai törvényhozás felsőházában a tegnapi eseményeket követően.
A szenátor a történtek fényében megkezdte a szokásos demokráciáért való aggódást, amit szerinte „túl természetesnek veszünk, pedig a világtörténelmet a tekintélyelvű vezetők uralkodása jellemzi”. Azt már nem tette hozzá, hogy az elmúlt 30 évben végmenő amerikai „demokráciaexportok” milyen sikerekkel zárultak.
240 éves anomália vagyunk
– jelentette ki büszkén az Egyesült Államokra célozva, ami szerinte a demokrácia és szabadság mintapéldánya. „Ám most ez is veszélyben forog!” – figyelmeztet King, hiszen
a demokratikus berendezkedés egy törékeny dolog, ami a bizalomra, tényekre épül. A köztisztviselőkbe, a közintézményekbe és a választásokba vetett bizalomra.
King nem támogatja, sőt, a legkisebb szimpátiát sem érzi az iránt, ami a Capitoliumban történt, de megérti a tüntetőket, amikor azt mondják: ezt a szavazást elcsalták.
„Megértem őket, mert a vezetőjük, azaz Trump, két hónapja ezt szajkózza nekik” – mondta.
Index nyomán – Fotó: pressherald.com
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!