daextlwcn_print_scripts(false);

A mesterséges intelligenciára épülő programok a holokauszt témájában hamis és félrevezető információk terjedéséhez járulhatnak hozzá az online térben, ami akár a holokauszttagadás fellendüléséhez is vezethet – áll az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) kedden közzétett jelentésében.

A jelenség hátterében egyrészt a programok hibái állhatnak, illetve az, hogy gyűlöletkelő, holokauszttagadó csoportok szándékosan arra használhatják fel ezeket a programokat, hogy olyan tartalmakat hozzanak létre, amelyek megkérdőjelezik a nácik által elkövetett rémtetteket -írja az MTI.

“Az UNESCO jelentése szerint az egyik legaggasztóbb perspektíva az, hogy a mesterséges intelligenciával létre lehet hozni úgynevezett deepfake tartalmakat a holokausztról: valódinak tűnő képeket és videókat, amelyek azt a benyomást kelthetik, hogy a holokauszt meg sem történt, vagy túlzók az arról szóló beszámolók. Mindez ahhoz vezethet, hogy az emberek nem fogják pontosan érteni a XX. század egyik kulcsfontosságú történelmi eseményét, és erősödhet az antiszemitizmus.”

Bár a deepfake valóban hordoz magában veszélyeket, azt a paranoiát nem egyszerű értelmezni, hogyan lehetne olyan képeket vagy videókat generálni, amik azt a benyomást keltik, hogy nem történt meg a holokauszt, de ez a logikai bukfenc nem zavarja a világ legnagyobb szervezeteit.

Rettegés a narratíva elvesztésétől

“Ha megengedjük azt, hogy a mesterséges intelligencia felelőtlen használata révén felhígítsák, eltorzítsák és meghamisítsák a holokauszt borzalmait, akkor azt kockáztatjuk, hogy robbanásszerűen fog terjedni az antiszemitizmus, és az emberek egyre kevésbé lesznek tisztában a nácik által elkövetett tömeggyilkosságok okaival és következményeivel” – figyelmeztetett közleményében Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója.

“A mesterséges intelligencia használata egyre nagyobb teret nyer az oktatásban, a kutatásban és az ismeretterjesztő írásokban, ami növeli a valószínűségét annak, hogy megbízhatatlan adatok és virtuális “hallucinációk” befolyásolják majd az emberek nézeteit a holokauszttal kapcsolatban, és téves értelmezéseket alakíthatnak ki.”

A mesterséges intelligencia véleménnyel, tudattal és érdekekkel nem rendelkezik. Tehát amit közöl az tényszerű kellene legyen, elvileg.

Két kérdés is felmerülhet: ha nem elég fejlett és hibás információkat közöl, miért szabadították rá a naiv emberiségre felelőtlenül a nagyvállalatok? Ha pedig megfelelően működik, miért tartanak tőle a hatóságok, hogy az eddigiekkel nem teljesen egyező értelmezések alakulhatnak ki a holokauszttal kapcsolatban? Hiszen objektív tényeken alapulnának…

Egyenesen a demokráciát fenyegeti az MI

A mesterséges intelligencia ily módon kedvez az összeesküvés-elméleteknek és a demokratikus kultúra leépülésének – jelentette ki Karel Fracapane, az UNESCO szakértője.

Érdemes belegondolni abba is, hogy nem csak egyoldalú felhasználása lehetséges ennek a technológiának. Tehát annak a valószínűsége, hogy történelemhamisítás történik a jövőben szinte száz százalékos.

Eljutottunk abba az orwelli korszakba, mikor már nem csupán bizonyos szavakat nem mondhatunk ki, mert azok nem elég inkluzívak, hanem a valóságot is folyamatosan meg kell kérdőjeleznünk.

Az UNESCO a Zsidó Világkongresszussal együttműködve kidolgozott jelentésében felszólította a technológiai vállalatokat arra, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez és felhasználásához fektessenek le olyan etikai szabályokat, amelyek csökkenthetik a megbízhatatlan információk (értsd: nem a mi narratívánk) terjedésének esélyét.

 

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nyilvántartásba vételi okiratának száma: CE/22685-4/2020.
Szerkesztőség címe: 1132 Budapest, Victor Hugo u. 11., 4.emelet
Szerkesztőség elérhetősége: szerk@magyarjelen.hu
Főszerkesztő: Horváth Tamás
© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);