Szlovákiában három évtized után döntöttek arról, hogy hozzányúlnak azokhoz az irreálisan magas nyugdíjakhoz, amelyeket a kommunista állampárt egykori kiszolgálói a mai napig kapnak.
Magyarországon ez a téma meghatározó a radikális, nemzeti politikában. A MIÉP és később a Jobbik is határozottan követelte, hogy ezeket a juttatásokat vonják meg. A Mi Hazánk Mozgalom már bírósági bejegyzése előtt is antikommunista programpontjai közé tűzte a luxusnyugdíjak befagyasztását.
A Napi.hu és a Pulzus Kutató reprezentatív mérése szerint 70 százalék tenne igazságot a kommunizmus miatti egyenlőtlenségben.
Június végén Szlovákiában a parlament nagy többséggel fogadta el az ilyen típusú juttatások csökkentéséről szóló javaslatot. A döntés szimbolikus, hiszen mára már csak 5000 embert érint. Eduard Heger miniszterelnök szerint ezzel némileg orvosolhatják, hogy az állampárt vezetői, az állambiztonsági szervek magasabb rangú tisztviselői jól jártak a demokratikus átmenet után is.
Magyarországon is felmerült hasonló, de a Fidesz kormányra kerülése után alakult Nemzeti Emlékezet Bizottsága nem támogatta, inkább az áldozatok, vagy hozzátartozóik kártérítésére hívták fel a figyelmet. A tervezet azonban kidolgozatlan maradt, mára már világossá vált, hogy a kellemetlen kérdésben inkább az időhúzás taktikáját választották.
Emlékezetes Biszku Béla esete, aki halála napjáig a kommunista párt kiszolgálásából élt.
A Napi.hu és a Pulzus kutató méréséből az látszik, hogy a Magyarországon 19% az áldozatokat kárpótolná, szintén 19% pedig megvonná a luxusnyugdíjakat. További 32% mind a két lépést megtenné.
Hazánkban egy hasonló döntés társadalmi támogatottsága így összesen 70%-os,
ennek ellenére a törvényhozásban a rendszerváltás óta eltelt 31 év alatt a javaslat egyszer sem tudott többséget szerezni.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!