Az Egyesült Királyságban és Portugáliában már kezdetét vette a negyedik hullám, és az eddigi adatok alapján az lehet mondani, hogy bő két hetente megduplázódik a napi új fertőzöttek száma. Izraelben pedig a lakosság túlnyomó többségét már beoltották ugyan, mégis nagyon hirtelen elindult egy újabb járványhullám.
Vattay Gábor, az ELTE Komplex Rendszerek Fizikája Tanszékének vezetője szerint a negyedik hullám is veszélyes lesz, de a „megfelelő intézkedésekkel” a veszteségek minimalizálhatóak. Elmondta, hogy a második hullámnál már egészen pontosan megmutatták modellek, hogy az iskolai őszi szünet után hirtelen megáll majd a napi halottak számának emelkedése.
Magyarországon jelenleg még semmi nyoma a negyedik hullámnak, azt viszont tudjuk, hogy a delta variáns már a mi országunkba is bejutott. Vattay úgy kalkulál, hogy az esetszámok felfutása valószínűleg valamikor a nyáron fog bekövetkezni, a külföldi nyaralások pedig az eddigihez képest is felgyorsítják a vírus behozatalát és terjedését. A nagy robbanás azonban várat majd magára, a magas átoltottsági arány miatt ugyanis a legtöbben csak tüsszögést, köhögést és lázat tapasztalnak majd, de súlyos eset és áldozat eleinte kevés lesz. Aztán egy napon – nagyjából 2 hónap leforgása után – már annyi fertőzött lesz, hogy a koronavírus eléri azokat az időseket, akiknek az immunrendszere a védőoltás ellenére sem bírja leküzdeni a betegséget, és akkor már felveszi a halálozás is a korábbi tempót. Az a kérdés, hogy akkor mit teszünk majd – mutatott rá a szakember.
„Ha azt látjuk, hogy újra elkezd felívelni a járvány terjedése, akkor minél hamarabb meg kell hozni a szükséges intézkedéseket”
-vélekedik Vattay.
(illusztráció:forbes)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!