A Magyar Közlöny december 23. számában éjszaka megjelent az a kormányrendelet, amely módosítja a vendégmunkások számára a foglalkoztatási célú tartózkodási engedélyek kiadását. Orbán Viktor azt mondta: „Nem szeretném, ha Magyarország vendégmunkásországgá válna, mint ahogy migránsországgá sem.” Ennek értelmében január 1-től a kormány tovább szigorította az eddig is kifejezetten szűk korlátok között tartott Európai Unión kívüli munkavállalók foglalkoztatását. Mostantól az jöhet, akinek az országa aláírta, hogy visszafogadja a vendégmunkást, a munkaközvetítőknek felelősséget kell vállalniuk az engedély lejárta után a hazaküldésükért – olvashattuk a vg.hu-n tavaly decemberben. Aztán januárban jött a fordulat.
Ugyanis mégis megoldódott a Fülöp-szigeteki vendégmunkások magyarországi tartózkodásának kérdése, amit erősen szorgalmaztak a globális nagyvállalatok. Egy év elején kiadott közlemény szerint létrejött egy olyan szervezet, amely garantálja a hazatérésüket, amennyiben szükségessé válna, de ez egyébként nem jelent visszafogadási egyezményt. Nem nehéz kikövetkeztetni, hogy miért kellett nagyon gyorsan megoldást találni a kérdésre, ugyanis legnagyobb számban a filippínó vendégmunkások érkeznek Magyarországra.
Lehet, hogy még ezt a szabályozást is megkerülik
Lantos János, a Mi Hazánk munkaügyi kabinetjének elnöke viszont arról beszélt, hogy olyan információk futottak be hozzájuk, amelyek arra engednek következtetni, hogy óriási csalással, a vendégmunkás-szabályozások megkerülésével állunk szemben.
„Információink szerint az iváncsai SK akkumulátorgyárba mintegy három héttel ezelőtt, tehát már 2025. január 1-je után vietnámi vendégmunkások érkeztek, mégpedig több busznyi, tehát több tucat vendégmunkásról van szó. Ez a jelenlegi vendégmunkás-szabályozások szerint is szabálytalannak tűnik, így a Mi Hazánk Mozgalom magyarázatot követel és tiltakozik” – szögezte le.
Sőt – fűzte hozzá – „egyelőre meg nem erősített információk szerint márciusban kínai vendégmunkások is érkeznek a gyárba, ráadásul turista vízummal, ami egyértelműen csalás.”
„A cég koreai vezetése gyakorlatilag ki akarja szorítani a magyar munkavállalókat, ellenséges légkört teremt számukra, éreztetik velük, hogy másodrendű munkavállalók az ázsiai vendégmunkásokkal szemben” – folytatta.
„Ez Magyarországon teljességgel elfogadhatatlan, ez a mi hazánk, itt a magyar dolgozó kell legyen az első, aki nem tartja tiszteletben a magyarokat, annak semmi keresnivalója itt nálunk, az csomagoljon: kívül tágasabb! A Mi Hazánk folytatja a harcot a magyar dolgozók védelmében a vendégmunkás-áradat ellen” – összegezte.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!