Az üzemanyagárstopról a 2021. november 11-i kormányinfón hallhattunk először, és tavaly november 15-e óta élt egészen 2022. december 6-áig. De mi volt ezzel a cél? Hogy lett egy lakosságot védő intézkedésből pánikvásárláson át áruhiány?
A tavaly novemberi bevezetéskor még úgy-ahogy stabilnak tűnhetett a rendszer, de, mivel „csak” az eladási ár volt befagyasztva, az üzemanyagot a benzinkutak csak veszteséggel tudták eladni, ekkor kezdtek a kis, független kutak tönkre menni, megágyazva a Mol monopolhelyzetének a piacon.
Az orosz-ukrán háború kirobbanása után a magyar kormány a 95-ös benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árát is maximalizálta, így a nagykereskedőknek nem volt érdemes innentől kezdve üzemanyagot behozni az országba, és fel is hagytak ezzel. Emiatt mintegy 260 vállalkozás nagyjából 500 kútjának kiszolgálására egyetlen lehetőség kínálkozott: szerződést kötni a Mol-lal. Azzal, hogy a nagykerár is ársapkás lett, a benzinkutak továbbra sem tudtak nyereséget termelni az üzemanyag-eladással, de legalább már veszteségük nem volt rajta, igaz, a költségeik fedezése továbbra is problémás maradt. Idővel minimális kormányzati segítséget kaptak hozzá, de ez sem volt képes kármentesíteni őket.
„Választási húzás volt, egészen nyilvánvaló” – véli az MNB korábbi elnöke. Bod Péter Ákos szerint hiába nézett ki népszerűnek az intézkedés, a közgazdász-szakma a kezdetekkor sem támogatta azt az elgondolást, hogy egy piaci termékbe beavatkozzon a kormány bármilyen formában. A helyzet egyre abszurdabb lett, pláne, hogy ez az ársapka nominálisan, tehát forintban került megállapításra, aminek az értéke 10 százalékkal csökkent. A kérdés csak az volt, hogy mikor jut el a fejekbe, hogy ezt az állapotot nem lehet fenntartani.
Miután Európa legalacsonyabb ára volt a magyar, ezért a forgalom megnőtt literben, miközben máshol takarékoskodtak az üzemanyaggal, és mivel ez importtermék is, ezért fokozatosan megjelent a külkereskedelmi mérlegünkben.
Ilyen rettenetesen gyors romlást az öt évtizedes fennállásom alatt nem láttam,
mint ami a külkereskedelmi mérlegünkben bekövetkezett. Ez egy hatalmas gazdasági hiba volt, választási célt szolgált, aztán, hogy elérte-e a célját vagy sem, erről politikusokat kell megkérdezni, az országnak biztosan nem tett jót.
„Nem volt hová hátrálni, csak a mesterséges pánikkeltés maradt” – értékelte a helyzetet a Mi Hazánk alelnöke. Pakusza Zoltán szerint a kormány egyszerűen nem tudta, hogy kellene kivezetni az ársapkát, mivel a rezsicsökkentés megszüntetése is katasztrofális hatással volt a társadalomra nézve, így az volt a legkézenfekvőbb, hogy a finomító részleges leállására fogták az akadozást, ami pánikvásárlást generált, ezzel egy őrületes ellátási fennakadást okozva, amire hivatkozva már meg lehetett szüntetni a hatósági árat egyik pillanatról a másikra, mert most az emberek ahelyett, hogy tiltakoznának, inkább örülnek, hogy „hiába drágább, de legalább van”.
„Az olajválság idején 100 dollár körül volt az Brent olaj világpiaci ára, akkor 400 forint volt nagyjából nálunk az üzemanyag, most 80 dollár a világpiaci ár, az üzemanyag pedig sokkal drágább. Mesterségesen generált szituáció ez” – mondta Szajlai János, a párt szakpolitikusa. „Nem ársapkára van szükség, hanem a drasztikusan magas áfa-tartalom csökkentésére.”
„A krumpli és a cukor is fontos, persze, de a gyógyszer, a hajvágás és tejföl is” – ezt már a többi ársapkára vonatkoztatva mondta nekünk Bod Péter Ákos.” Ezeknek mind van piaci ára, és ha ebbe belenyúl valaki, akkor bajt csinál. Ha azt mondja a kormány, hogy a szegény embereket meg kell védeni, abban egyetértek,
de akkor tessék segíteni, akár családi pótlékot emelni vagy célzott támogatást adni
– összegezte a közgazdász szakember.
A Mi Hazánk pedig feljelenti a Mol-t és a kormány illetékeseit a benzinkutakon történtekkel kapcsolatban, mivel a párt szerint a dömpingár és az árdrágítás bűncselekmények gyanúját vetheti fel.
Kiemelt kép: Erdős Dénes / Népszava
A Twitter– és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!