A Mi Hazánk szerint foglalkozni kell a digitalizáció okozta veszélyekkel, erről beszélt Lantos János, a Mi Hazánk Munkaügyi Kabinetjének elnöke.
– A Trenkwalder egy érdekes felmérést tett közzé a napokban. Sajnos az nem meglepő, hogy a megkérdezettek 61 százaléka arra számít, hogy idén romlani fog az anyagi helyzete, mint ahogy az sem meglepő, hogy 51 százalékuk tervez munkahelyet változtatni. Ezek mind abból fakadnak, hogy Magyarországon nagyon sokan rossz körülmények között dolgoznak és kevés fizetésért – fejtette ki Lantos.
– Számolni kell azonban egy újabb veszéllyel. A dolgozók úgy érzik, hogy csökkent a munkaerő iránti kereslet szakmájukban. A válaszadók 59 százaléka úgy látja, hogy nehezebb elhelyezkedni a szakmájának megfelelő munkahelyen, ez az arány tavaly még csak 53, az előtt pedig még csak 43 százalék volt, ez a trend pedig ellentmond annak a kormányzati kommunikációnak, hogy munkaerőhiány van, és nagyon könnyű elhelyezkedni – folytatta.
A Mi Hazánk szerint ennek oka egyrészt az egyre romló gazdasági mutatók, másrészt a rohamosan terjedő és éppen ennyire kezeletlen digitalizáció is. Várható, hogy a mestersége intelligencia is egyre inkább teret fog nyerni, de már most egyre több munkakör szűnt meg a digitalizáció miatt. Ebből pedig az következett, ha nem tudták cégen belüli átszervezéssel megoldani, akkor elküldik azokat a munkavállalókat, akiknek már nem tudnak pozíciót adni, de következett az is, hogy egyre kevesebb a meghirdetett álláshely is.
– Ugyan a munkaügyi központ lehetőséget biztosít átképzésekre, tanfolyamokra, de kizárólag a regisztrált munkanélküliek számára. Miért kell megvárni azt, hogy munkanélküli legyen? A Mi Hazánk azt szeretné, ha ennél átfogóbb stratégiát dolgoznának ki az érintett fele, tehát a munkaügyi központ és a cégek is, s ahol felmerül, hogy egyes pozíciók veszélybe kerülnek, már akkor, mikor még megvan a munkaviszonya, járjon számukra átképzési lehetőség, hogy a digitalizáció miatt ne kerüljön az utcára – mutatott rá.
– A Mi Hazánk tehát ellene van a kontroll nélküli digitalizációnak, gondolva a munkaerőpiaci folyamatokra, de a készpénzhasználat visszaszorítása ellen vagy a digitális állampolgárság ellen is csak mi emeltük fel a szavunkat, mert mi azt mondjuk, első az ember, a digitalizáció csupán egy eszköz, amelyet jól kell használni
– összegezte.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!