A Mi Hazánk Mozgalom Mi Hangunk podcastjében a magyar mezőgazdasági helyzet volt a vita tárgya. A vendégek között volt Dócs Dávid, a Mi Hazánk alelnöke, Kiss Zoltán Nitai, a B terv önellátó közzösség alapítója és Kulcsár László tájgazdálkodó és aktivista.
Kiss Zoltán szerint a
COVID-válság során az emberek szeme felnyílt, és az önellátás felé kezdtek fordulni.
Kulcsár László arra hívta fel a figyelmet, hogy a lakosság 70%-a a városi életet részesíti előnyben. A vidék népességmegtartó erejének fenntartásához komplex stratégiákra van szükség, amelyhez elengedhetetlen az infrastruktúra fejlesztése.
Dócs Dávid is hangsúlyozta, hogy a COVID-járvány rávilágított az önfenntartás és a vidéki életforma fontosságára. Ugyanakkor a fiatalok többsége még mindig az urbanizációt részesíti előnyben, elhagyják a vidéket, és a nagyobb városokba költöznek.
Önfenntartó tapasztalati tudásunk elvesztése
A beszélgetés során szó esett arról is, hogy elvesztettük a generációkon átöröklődő tapasztalati tudást a vidéki életben. Régebbi időkben, a dédszüleink idejében csak a legnélkülözhetetlenebb dolgokért kellett boltba menni, például cukorért, sóért. Nem voltak rákényszerülve, hogy munkába járjanak, mivel képesek voltak otthon saját tudásukkal előállítani mindazt, amire szükségük volt.
Ma már egy olyan társadalomban élünk, ahol a fogyasztás és a kényelem dominál.
A közösségi média által diktált példák követendőként jelennek meg. A klasszikus paraszti életmódot már nem tudjuk úgy megvalósítani, ahogy régen.
Háztáji kertek drasztikus csökkenése
Továbbá szó esett arról is, hogy a kisgazdaságok, a háztáji keretek és az állattenyésztés drasztikusan visszaesett. A mai fiatalok nem részesítik előnyben ezeket a tevékenységeket. A jelenlegi társadalmi szerkezet kényelmessé teszi az embereket, és ez egyben romboló hatással lehet a környezetre.
Dócs Dávid azt is kiemelte, hogy
az önellátó közösségeknek fontos szerep juthat a jövőben abban, hogy az embereket összhangba hozzák a környezettel, és megmutassák a vidéki életformának a szépségét és fontosságát.
A jövő generációt már úgy kell nevelni, hogy összhangban legyenek a környezettel.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!