A napokban robbant a hír, miszerint az USA vezetői egy Signal-csoportban tárgyalták meg a Jemen elleni támadás részleteit, ráadásul véletlenül bevettek egy ellenzéki újságírót is, aki ki is szivárogtathatta volna az információkat. Ebbe törhet most bele Mike Waltz karrierje – írja a Szent Korona Rádió az Index nyomán.
A cikkben olvasható, hogy a The Atlantic arról számolt be, hogy főszerkesztője, Jeffrey Goldberg véletlenül bekerült egy csoportos csevegésbe, ahol Donald Trump nemzetbiztonsági csapata a jemeni húszi fegyveresek elleni támadást tervezgette. A Magyar Jelen is beszámolt arról, hogy az újságíró kitálalta, mit látott az üzenetek között.
A Szent Korona Rádió közleménye szerint több forrás is úgy véli, hogy Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó lehet az a tisztviselő, aki „hozzáadta a főszerkesztőt a csoporthoz”.
Goldberg beszámolója alapján a chat egyfajta virtuális háborús szoba volt a Fehér Ház néhány vezető szereplőjével. Köztük volt például:
- J. D. Vance alelnök,
- Pete Hegseth védelmi miniszter,
- Marco Rubio külügyminiszter,
- Tulsi Gabbard nemzeti hírszerzési igazgató,
- Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó
és Susie Wiles, Trump kabinetfőnöke.
A főszerkesztő szerint az üzenetek olyan információkat tartalmaztak, amelyeket az Egyesült Államok ellenségei, ha kezeik közé kerültek volna a tervek, könnyen felhasználhattak volna fegyverként, hogy károkat okozzanak.
Waltz állásába kerülhet a malőrje
A Politico beszámolója alapján a Waltz által elkövetett hiba komoly vitákat váltott ki a Fehér Ház falain belül. Egy magas rangú kormányzati tisztviselő elmondta, hogy több üzenetszálban is folyik az egyeztetés a nemzetbiztonsági tanácsadó sorsáról.
„A beszélgetések felében azt mondják, hogy nem fogja túlélni ezt, vagy nem is kellene túlélnie”
– nyilatkozta egy névtelenséget kérő tisztviselő. A Fehér Házban már többen felvetették, hogy Waltznak le kellene mondania, hogy az elnököt ne hozza „rossz helyzetbe” – olvasható a portál írásában.
„Felelőtlenség volt nem ellenőrizni, hogy ki van a beszélgetésben. Felelőtlenség volt ezt a beszélgetést a Signalon folytatni. Nem engedheted meg magadnak a felelőtlenséget nemzetbiztonsági tanácsadóként” – hangsúlyozta egy tisztviselő.
Egy, a Fehér Házhoz közel álló személy még nyersebben fogalmazott:
„Egy dologban mindenki egyetért a Fehér Házban: Mike Waltz egy kib***ott idióta.”
„Nem hiszem, hogy bármilyen hosszú távú politikai következménye lenne Trumpra vagy a kormányzatra nézve, azon kívül, hogy ez potenciálisan Waltz állásába kerülhet” – mondta.
Trump dönthet a tanácsadó jövőjéről
A híranyagban olvasható továbbá, hogy a botrányt követő helyzetet ismerő személy szerint Trump már beszélt Waltzszal az ügyről, és a Fehér Ház egyelőre kiáll mellette.
„Ahogy Trump elnök mondta, a húszik elleni támadások rendkívül sikeresek és hatékonyak voltak. Trump elnök továbbra is a legnagyobb bizalommal viseltetik nemzetbiztonsági csapata, köztük Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó iránt”
– nyilatkozta Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára hétfői közleményében. Egy másik fehér házi tisztviselő elárulta, tudnak a belső nyomásról, hogy Waltz vállalja hibái következményeit – ami akár lemondást is jelenthet. Azonban hozzátette, hogy Waltz sorsa nagyrészt attól függ, Trump elnök személyesen hogyan vélekedik az ügyről, megjegyezve, hogy más kormányzati tisztviselők is részt vettek a Signal-beszélgetésben.
Több tisztviselő is hibás lehet
Ahogy a Szent Korona Rádió bejegyzésében szerepel, két tisztviselő szerint bár Trump Waltzot hibáztathatja az amerikai nemzetbiztonság potenciális veszélyeztetéséért, ugyanúgy neheztelhet Vance-re is, amiért eltért a kormányzat külpolitikai irányától a beszélgetésben, vagy Hegsethet is célba veheti, aki állítólag érzékeny részleteket osztott meg a csoporttal.
De sok republikánus a Capitoliumban reméli, hogy Waltz túléli a botrányt. Miközben a republikánus törvényhozók magánbeszélgetésekben elismerték, hogy valószínűleg valamelyik Fehér Ház-beli tisztviselőnek vállalnia kell a felelősséget, különösen a képviselőházi republikánusok védelmezik volt kollégájukat, Waltzot.
Mike Johnson kongresszusi házelnök a Politicónak nyilatkozva kijelentette, hogy Waltznak „abszolút nem” kellene lemondania. „Kivételesen alkalmas a munkára. Megbízható. Erre a feladatra termett, és teljes bizalmam van benne” – mondta Johnson.
Donald Trump először szólalt meg az ügyben
„Michael Waltz megtanulta a leckét, és ő egy jó ember” – mondta Trump kedden az NBC Newsnak adott telefonos interjújában.
A közzétett információk szerint Trump elnök most először szólalt meg érdemben, mióta az Atlantic nyilvánosságra hozta a történetet. Amikor arról kérdezték, mit tudott meg arról, hogyan került Goldberg a Signal-csoportba, Trump elmondta, hogy Michael Waltz egyik embere tette be a csoportba. „Egy munkatársnak megvolt a száma.”
Az elnök szerint Goldberg jelenléte a beszélgetésben „egyáltalán nem volt hatással” a katonai műveletre. Trump bizalmat fejezett ki csapata iránt, és azt mondta, nem frusztrálták az Atlantic cikkét megelőző események. A helyzet szerinte „az egyetlen kisebb hiba két hónap alatt, és kiderült, hogy nem is komoly”.
Éles kritikát kapott Európa
A Szent Korona Rádió megjegyzi, hogy korábban Európáról is negatív véleményeket osztottak meg a chatszobában jelen lévő vezetők. A J. D. Vance alelnökként azonosított felhasználó a kereskedelmi adatokról és az európai haditengerészet korlátozott képességeiről írt egy hosszú megjegyzést, majd hozzátette:
„Csak utálom, hogy megint Európát kell kisegítenünk.”
Hegseth így válaszolt: „Teljes mértékben osztom az európai potyázás iránti megvetésedet. SZÁNALMAS. De mi vagyunk a bolygón az egyetlenek, akik képesek erre. Mások a közelünkbe sem érnek.”
(Kiemelt kép forrása: Getty Images)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!