Legújabb bejelentésével a kormány újabb csapást mér azokra a kiskereskedőkre, akiknek sikerült túlélniük az elhibázott járványkezelést, a lezárásokat, de még a rezsimegszorításokat is. A nyugdíjasok áfa-visszatérítése miatt ugyanis a legtöbb kisboltban módosítani kell a pénztárgépet, ez pedig igen költséges folyamat. Eme pluszt pedig alighanem be kell majd építeniük a termékek árába, azaz végső soron ezt is a dolgozók fogják megfizetni.
Mint ismert, a Fidesz-kormány – minden bizonnyal a választásokra készülve – újabb pénzszórásba kezdett. Ennek egyik legékesebb példája a nyugdíjasok áfa-visszatérítése, melynek megvalósítása nem annyira könnyű, mint a bejelentéssel történő szavazatszerzés. Ehhez ugyanis ki kell majd állítani egy speciális kártyát, amelyet természetesen kötelező lesz elfogadniuk a boltoknak. Az ehhez szükséges eszközök beszerzését viszont maguknak kell megoldaniuk. Önköltségen.
„A csere vagy a meglévő eszközök átalakítása pedig egy költséges folyamat. Mennyi pontosan? A pénztárgépek alapszoftverét kéne módosítani, így viszont a gépet újra kell engedélyeztetni a Kormányhivatalba olvasztott Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnál (MKEH), valamint a NAV-nál is. A pénztárgép érvényes forgalmazási engedélyének módosítása 300 ezer forintba kerül, míg ha egy éven belül újra módosítják, annak hatósági ára már 400 ezer forint. Egy új típus engedélyeztetéséért pedig 600 ezer forintot kell fizetni” – írja a Forbes.
Ha ez még önmagában nem lenne elég, a bürokráciacsökkentést ígérő kormányunk kitalált még egy lépést, amivel tovább keserítheti a kiskereskedők életét. Nem elég ugyanis végigmenni a „korszerűsítési” és engedélyeztetési procedúrán, ezt követően ki kell hívni egy „vizsgával rendelkező szakembert”, hogy elvégezzen egy ún. Whitebox-tesztet – azaz megvizsgálja, hogy a pénztárgép nem tartalmaz-e valami „rejtett funkciót”. Hogy ez mégis mit jelent, és mennyire életszerű, hogy az évtizedek óta megbízható kiskereskedő majd valahogy ellopja a nyugdíjasok „áfa-kártyáján” lévő adatait, nem tudni. De legalább ez a tesztelés meg a „szakértő” is egymillió forintba kerül. A kereskedő pedig vagy lenyeli a veszteséget, vagy árat emel, ami végső soron azt jelenti, hogy megint a magyar dolgozókkal fizettetik meg a kormány pénzszórását.
Kiemelt képünk illusztráció, fotó forrása: Facebook
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!