daextlwcn_print_scripts(false);

Az üvegek, alumíniumdobozok és PET-palackok 1dl – 3 l űrtartalom között januártól már visszaváltási rendszerben fognak működni. A legtöbb palackozott italt 50 forinttal drágábban lehet majd megvenni. Így szorítanák rá a lakosságot, hogy vegye a fáradtságot és vigye vissza a kiürült dobozokat, palackokat a boltokban található automatákba. A visszaváltást követően különböző lehetőségek közül választhat a vásárló a díjat illetően.

De milyen lesz itthon a visszaváltási rendszer?

Fontos, hogy az elképzelések szerint minden palackot vissza lehetne váltani minden üzlet előtt, ebben az úgynevezett saját márkás üdítők is beletartoznának, a visszaváltó automaták egységesen ugyanazt a mechanizmust alkalmaznák az újrahasznosítási eljárás során.

Lesznek hátrányok is

Az üres üvegek, dobozok tárolása otthon sokkal egyszerűbb összenyomott formában, de vajon így vissza tudja majd venni az automata? A válasz: nem. Az automaták nem fogják visszavenni az összenyomott palackokat, csak az ép, vagy a picit összenyomottakat. Ez nagyban megnehezíti a tárolást és magát a szállítást is. Sokan eleve gyalogosan járnak bevásárolni, de még az autóba se egyszerű sértetlenül bepakolni a nagy helyet foglaló literes üvegeket.

A megoldás valószínűleg az lenne, ha a palackok gyártói változtatnának a dizájnon és a vonalkódot olyan helyre – például az üveg aljára nyomtatnák, ahol az automata zökkenőmentesen le tudja olvasni.

Ami tehát már most biztos, hogy 50 forinttal minden ilyen termék drágább lesz, azt még nem lehet látni, hogy hányan tudnak, vagy akarnak élni ennek az 50 forintnak a visszaváltásával.

Üzleti lehetőség?

Az automaták körül a kicsöpögött alkoholos, cukros folyadékok nyomán napi szintű takarításra lesz szükség, ez egyelőre nem látszik tisztázottnak. Nem lehet tudni, hogy előírásszerűen a boltok felelőssége, kötelezettsége, vagy “csak” lehetősége lesz a terület tisztán tartása. Az sem világos, hogy a központilag kihelyezett egységes automaták külső, belső tisztítására (beleértve azok környezetét) alkalmas lesz-e egy “egyszerű” bolti eladó, vagy szükség lesz egy speciális technikára, tisztitószerre, gépre, szabadalmaztatható takarítóeszközre, megpályázható koncesszióra, amit nyilván nem nyerhet akárki.

Hol lesznek az automaták?

A visszaváltást kötelezően gépi úton, visszaváltó automatákkal kell biztosítani a 400 négyzetméternél nagyobb eladótérrel rendelkező élelmiszerüzleteknek, a kisebb üzleteknél mindez csak önkéntes alapú. Lesz lehetőség kézi visszaváltásra is, visszaváltó hely kialakítása minden 1000 főnél több lakosú településen kötelező.

Milyen csomagoló anyagokra nem vonatkozik a szabályozás?

A tej, és tejalapú italtermékek dobozain kívül nem vonatkozik a kötelező visszaváltási rendszer a speciális formájú és méretű, ezért automatával vissza nem váltható üvegekre (tipikusan a röviditalos üvegeknél van ilyen) és ezeken túl a csekély mennyiségű, évi 5 ezer darabnál kevesebbet fogalomba hozó gyártók termékeire. A visszaváltási rendszer az úgynevezett egyutas italcsomagolásokra vonatkozik, ez teszi ki az összes italtermék körülbelül 90%-át (pl. alu dobozok, műanyag palackok, üvegek egy része). Az eddig is visszaváltási rendszerrel működő újra használható, vagy úgynevezett többutas csomagolások (pl. egyes italos üvegek) a megszokott, régebbi automatákban lesznek visszaválthatók, de az új nagy kapacitású automatáknál is lesz lehetőség ilyen jellegű modulok beépítésére. Minden italos palackon fel lesz tüntetve egy egyértelmű szimbólum, ami megmutatja, hogy milyen csomagolási típusról van szó. De a jogszabály alapján január 1-től a többutas szimbólumos, valamint az új egyutas szimbólumos jelölések mellett még a polcokon lehetnek a jelölés nélküli palackok is. A régi rendszerben gyártott palackokon még nem lesz az új rendszerben visszaváltható vonalkód, így azokat nem fogja tudni az automata visszaváltani.

 

 

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);