Nigel Farage bejelentette, hogy lemond a Reform UK elnöki pozíciójáról és levonul a politika első vonalának színpadáról. A Reform UK-ról és Nigel Farage Brexit utáni tevékenységéről itt írtunk. Mi várható ezután? Van-e tovább a brit radikális oldalnak? Értelmezhető-e az EU-szkepticizmus a kilépés után? Mi lesz a szavazótáborral? Ki lesz az új vezető? Hogy jön ide Harry Potter? A Magyar Jelen exkluzív helyzetjelentése következik!
A Brexit atyja Nigel Farage egy videóban elmondta, hogy az elmúlt időszakban rengeteget gondolkodott és eszébe jutott, amikor
30 évvel ezelőtt valaki odament hozzá, megtámaszkodott mellette a kocsmapulton és azt, mondta, hogy elfogadták az úgynevezett árfolyam-mechanizmust.
BREXIT MEANS BREXIT
Ezt azt jelentette, hogy az angol font és a brit gazdaság sorsa végleg kiszolgáltatottá vált az európai valutával szemben.
Nigel szóba hozta az 1993-ban aláírt maastrichti szerződést, és azt, hogy a konzervatívok hangzatos szólamokkal és a nemzeti szuveneritást féltve tiltakoztak, de végül jó kisfiúkká váltak és John Major vezetésével szó nélkül aláírták azt. Nigel Farage szövetségeseivel együtt megalapította a UKIP formációt, a történet innentől kezdve ismert.
A politikus szerint megnyerték az elmúlt 30 évet és a Brexitet soha többé nem veheti el senki az angoloktól. Saját jövőjéről úgy vélekedett, hogy vissza akarja kapni a régi életét, hiszen elérte azt, amire felesküdött és azt szeretné, ha az új pártja az új kihívásokra találna megfelelő választ, ehhez pedig új emberekre van szükség.
Nigel Farage búcsúvideójában kritizálta a választási rendszert is, amely szerinte egy többszáz éves, elitpárti becsontosodott és elavult rendszert véd, így az olyan pártoknak, akik kívülről érkeznek nincs esélyük a kormányzásra.
A UKIP 4-5 millió szavazóval a háta mögött is csak 1 képviselőt tudott a törvényhozásba juttatni.
(Nagy-Britanniában a választási rendszer nem ismer kompenzációt, egyszerű többséggel választják meg a körzet képviselőjét, pártlisták nincsenek.) Érdemes megjegyezni, hogy a tisztán listás EP-választásokon Nigel Farage pártja a Brexit Party 2019-ben magasan a legtöbb szavazatot kapta, többet mint a munkás és a konzervatív párt együttvéve.
Farage szerint a két nagy politikai tömb ideje lejárt és egy nemzeti, harmadik út fog előre törni.
A választási rendszer mellett az adórendszert is úgy jellemezte, hogy egy 19.századi megoldás, amely 2021-ben egyértelműen bukásra van ítélve.
I WANT MY LIFE BACK
Májusban helyhatósági választások jönnek, a kampány pedig kezdetét vette, ami heti hét napos megfeszített munkát igényel. Nigel Farage szerint ezért jött el a legmegfelelőbb idő a visszavonulásra, ugyanakkor hozzátette, hogy a háttérben minden erejével segíteni fogja a kampányt és a közélettől nem távolodik el, az online és az offline médiában is folytatja szerepléseit.
Farage megköszönte szavazóinak a három évtizetes támogatást, a Brexitet pedig élete legnagyobb élményének nevezte.
A leköszönő vezető Richard Tice személyében nevezte meg utódját.
A Reform UK új elnöke Richard Tice lett, aki jóllehet karrierjét konzervatívként kezdte, de idő közben Nigel egyik legfőbb szövetségesévé vált. Az 56 éves politikus a Salford egyetemre járt, ő alapította a Brexit szempontjából kulcsszerepet játszó Leave.EU portált. Emellett számos más kampány és szervezet megálmodója volt. Richard Tice-nak EP képviselői és Lordok-házi tapasztala is van, ez mindenképpen nagy előnye, hiszen a fentebb taglaltak miatt a UKIP-Brexit Party-Reform UK hármasból csak elvétve jutottak mandátumhoz az országos választásokon. Más kérdés persze, hogy jónéhány most a Reform UK pártot erősítő politikus korábban tory színekben volt képviselő.
Richard Tice bemutatkozó sajtótájékoztatóján 3 kritikusan rossz állapotban lévő ügyet nevezett meg.
- Adópolitika
- Állami szolgáltatások szerepe
- Választási rendszer megreformálása
Ezek mellett a belpolitikai folyamatokat árulásokkal és önbecsapásokkal terheltnek értékelte, hozzátéve, hogy a munkáspárt semmilyen munkás, a konzervatív párt pedig semmilyen konzervatív érdeket nem képvisel.
Tice szerint a két nagy tömb lényegében ugyanaz, mert ugyanannak a nemzetközi hálózatnak a részei, de a konzervatív párt elvtelen barla tolódása még őt is meglepte, egykori konzervatív képviselőként.
Az új elnök úgy fogalmazott, hogy nekünk kell kialakítanunk az új világrendet, mielőtt az kialakítja az új embert.
LOW TAX, HIGH-GROWTH VISION
Az adózási rendszer leegyszerűsítését, a szolgáltató állam kiépítését és a KKV-szektor megerősítését a sikeres nemzetgazdaság alapfeltételének nevezte. Az adózási rendszer megreformálása egyszerre adócsökkentést is jelentene, amivel további növekedést generálna a Reform UK. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy az angol adótörvény jelenleg a világon a leghosszabb a maga 20.000 oldalával.
Ötször hosszabb, mint az összes Harry Potter kötet együttvéve.
Újságírói kérdésre Richard Tice egyértelművé tette, hogy a májusi helyhatósági választásokon senki javára nem fognak visszalépni és egyik nagy tömbhöz sem fognak csatlakozni. Becslései szerint több száz jelöltet fognak felállítani Walestől Londonon át egészen Skóciáig.
A kérdés már csak azért is indokolt, mert az online sajtótájékoztatót élőben közvetítette a Reform UK Facebook oldala, de a nézettség mindvégig 1000 alatt maradt. Érdekesség, hogy a Reform UK oldalát mindösszesen 160.000 ember követi. Ez rendkívül alacsonynak számít a brit nyilvánosságban. A jelek szerint maga Richard Tice sem aktív ezen a platformon, hiszen csupán 35.000 követője van, a legutóbbi bejegyzése pedig több mint 1 éves. Összehasonlítás képpen a leköszönő Nigelt 1 millió felhasználó követi, bejegyzései pedig még ennél is több emberhez jutnak el rendszeresen. Természetesen végzetes következtetéseket ebből nem feltétlen érdemes levonni, de az biztos, hogy a különbség sokkal nagyobb annál, amit a párt közösségi médiára szakosodott csapata egyhamar el tud tüntetni.
Egy másik újságíró ehhez kapcsolódva azt kérdezte, hogy képes lesz-e személy szerint a Nigel Farage által vetett árnyékból kilépni?
Erre válaszolva Richard úgy fogalmazott, hogy Farage nem árnyékot, hanem fényt és reményt hozott angolok millióinak, ezért ebből nem is akar kilépni. Hozzátatte, hogy a mainstream média elhallgatása és hazugsága ellenére is képesek lesznek megtörni a kétpólusú belpolitikai rendszert, pont úgy, ahogy a Brexitet is leszállították a nemzet érdekében. A média hitetlenkedése pedig erőt ad a pártnak, mert elkényelmesíti az ellenlábasokat, a vége pedig ennek is egy nagy meglepetés lesz, mint 2016 június 23-án.
A jelöltállítást szemmel láthatóan egyébként komolyan veszik, ugyanis a Reform UK oldalán jelölteket keresnek. Pár egyszerű adat megadásával bármelyik angol adófizetőből válhat jelölt.
A lezárásokat az új elnök értelmetlennek, túlzónak és részrehajlónak nevezte. úgy véli a konzervatív kormány olyan válságba sodorta az országot, amely még a koronavírusnál is nagyobb lesz. Rávilágított, hogy a korlátozásoknak köszönhetően generációk nyomorodnak meg, hiszen abból az 5 éves gyerekből, aki mésfél éve azt hallja, hogy a világ veszélyes és lehetőleg maradjon otthon, jó távol másoktól, az arcát eltakarva sokkal kevesebb eséllyel lesz egészséges, pozitív és közösségben gondolkodó felnőtt.
Richard Tice a skót függetlenségi törekvésekről is kapott kérdést. Kifejtette, hogy ez csak és kizárólag a bomlasztó szeparatisták érdeke és Skócia Nagy-Britannia kiemelten fontos része. Úgy vélekedett, hogy hazaáruló nemzetközi lobbiérdekek mesterkednek azon, hogy szétszakítsanak egy 68 millió britből álló sorsközösséget. Emlékeztetett arra, hogy akinek levágják a végtagját az is veszít és maga a levágott végtag sem lesz életképes.
A párt egyébként pont a napokban mutatta be Skóciai elnökét Michelle Ballantyne-t.
A soron következő májusi voksolás kulcsfontosságú lesz az angol radikálisoknak. Érdemes lesz követni portálunkat, mert a kampányban rendszeresen fogunk jelentkezni olyan információkkal, amelyek más magyar sajtótermékben nem lesznek megtalálhatóak.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!