Mintha semmi nem történt volna. Mintha még mindig a választások előtt lennénk és a Fidesz aggódna amiatt, hogy esetleg a balliberális ellenzék valahogyan kiüti őket a hatalomból. Ez látszik akkor, ha megnézzük a kormánypárti politikusok kommunikációját, amelyet még mindig arra építenek, hogy megvédik a rezsicsökkentést.
Valaki igazán szólhatna már. Mondjuk így:
Kedves Fidesz! Nem kell aggódnotok, a magyar emberek elhitték azt a hazugságot, hogy ha ti nyertek, akkor marad a rezsicsökkentés. Újra kétharmaddal választottak meg benneteket, tehát akár kormányozhatnátok is.
A kamurezsicsökkentésről szóló propaganda azóta elérte a kormány sajtóját és úgy tarolt le minden állami kommunikációs teret, mint Kordáék a nagyszínpadokat az összes létező fesztiválon.
Egyetlen egy hely van, ahol a valós hírek utat törnek maguknak, persze egészen addig, amíg a cenzorok nem avatkoznak közbe. Ez a Facebook. Általános jelenség, hogy a kis üzletek, sportlétesítmények, de még önkormányzatok is itt kommunikálnak a lakosággal, ügyfelekkel, itt osztják meg a mindennapi híreket. Ezekből az vehető ki, hogy a mézes szavak és a valós helyzetkép között akkora űr tátong, hogy azt Elon Musk sem tudná kikutatni egyhamar.
Tízszeresére nőtt számlák
Nagy szomorúsággal tudatjuk veletek, hogy az egyre emelkedő alapanyag- és energiaárakkal sajnos a Malac a Holdon étterem dolgozóinak lelkesedése, és a szakma valamint a vendégek iránt érzett szeretetünk sem tudja már felvenni a versenyt, ezért éttermünk hétfőtől bezár. Reméljük, hogy ez a kényszerű döntés csak ideiglenes és hamarosan újra vendégül láthatunk benneteket! Addig is vigyázzatok magatokra, és egyetek finomakat! Üdvözlettel: A Malac csapata – írja búcsúposztjában egy kecskeméti étterem, akik nem tudják kigazdálkodni a rezsicsökkentés árát.
Három évig is elhúzódhat a krízis, és csak azok maradnak talpon, akik minőséget adnak a vendégnek. A „jól van az úgy” szemlélet kevés lesz most. A vendéglátósoknak arra kell berendezkedniük, hogy a tulajdonosok talán nem keresnek semmit a válság idején, talán rá is fizetnek, saját pénzükből tartják életben a vállalkozást az eljövendő jobb időszakig – nyilatkozta Pócsik László, a Dabas Deli Bistro étterem tulajdonosa.
A vendéglátók közül persze korántsem mindenki képes fenntartani az üzletét. Búcsúzik vendégeitől és 33 év után hétfőtől bezár a soproni Graben étterem.
A családunk a tavaly márciusi újranyitás óta minden hétvégén dolgozott, mert ahhoz, hogy működjön egy vállalkozás, ott kell lenni. Télen újítottuk fel az éttermet, hosszú távra terveztünk, most mégis meg kellett hoznunk ezt a nehéz döntést. A fő ok a személyzet hiánya, pedig jól megfizetjük a dolgozóinkat. Van olyan emberünk, aki a nyitás óta velünk dolgozik, de mostanra elfáradt. Egy másik alkalmazottat a konkurencia csábított el, a harmadik pedig Ausztriában vállal munkát. Szinte nulla az esélye annak, hogy találok egyszerre három jó szakácsot. Voltak jelentkezők, de nem ütötték meg a szintet, a minőségből viszont nem szeretnénk engedni – mondta Horváth Zsolt, aki feleségével, Beával és fiával, Patrikkal, valamint nyolc alkalmazottal üzemeltette Sopronban a várkerületi Graben éttermet.
Családunk köszöni a koraszülött osztály orvosainak,nővéreinek odaadó,kitartó lelkiismeretes munkáját – írják a Facebookon.
Az 1957 óta a VIII. kerületi Bródy Sándor utcában üzemelő Budapest cukrászda szintén a Facebook-oldalán jelentette be, hogy gazdasági okok miatt végleg bezár.
Kedves vendégeink! Sajnálattal értesítjük önöket, hogy gazdasági okok miatt az üzletünk végleg bezárásra kényszerült. Köszönjük, hogy az elmúlt évtizedekben megtiszteltek minket a bizalmukkal – írják.
Aggódó polgármesterek
Hosszú évek alatt kialakítottunk egy élhető, működő várost, rengeteg olyan szolgáltatással, melyek hasonló nagyságú településeken nem feltétlenül jellemzőek, s melyeket rendszeresen használnak a helyiek. Most adjuk fel? Zárjunk be mindent? Egyszerűen nem tehetjük meg. Inkább számolunk, racionalizálunk, a falig hátrálunk, s megpróbálunk túlélni– nyilatkozta Ormai István, Nagyatád független polgármestere, merthogy nem csak a vendéglátósók, hanem az önkormányzatok is lehetetlen helyzetbe kerültek.
Nagyatádon úgy tervezik, hogy bezár télen a múzeum, a művészeti galéria, a klubház, az edzőterem és az ifjúsági klub is, erre pedig már nehéz azt mondani, hogy a „hétköznapi” lakosságot, vagy az átlag alatti fogysztót nem érinti a rezsiemelés.
Kiskunfélegyháza anyagi helyzete rendezett, hitele és tartozása nincs, de ez az állapot rövidesen véget ér. Augusztustól a jelenlegi tízszeresére nőnek a város és intézményeinek gáz- és áramszámlái. Ez azt jelenti, hogy az éves kétszázmilliós rezsiköltség kétmilliárd forintra emelkedik. Például az uszoda áramszámlája a jelenlegi 15 millió forintról 200 millió forintra ugrik – ezt már Csányi József, az alföldi város polgármestere írja Facebook oldalán.
El fog maradni a karácsonyi díszkivilágítás, nem lesz ünnepi fényekbe öltöztetve a város, csakis a karácsonyfát állítják majd fel a megszokott helyén. De ugyanígy nem lesz korcsolyapálya és óriáskerék sem. A múzeum, a könyvtár és a művelődési központ nyitvatartásában és működésében is jelentős korlátozások lesznek – teszi hozzá a településvezető, aki azt is bejelentette, hogy
a város innentől kezdve az összes pénzét a rezsire kell, hogy költse.
Nesze sánta, itt egy púp is
Az oktatásban már akkor is ezer sebből véreznének a hétköznapok, ha nem lenne a „rezsicsökkentés” , de ezzel a problémával kiegészülve most számos intézményben bizonytalanná vált a már zajló tanév.
Több más kollégium mellett a a kaposvári Szakképzési Centrum (KSZC) arra kényszerült, hogy bezárja a barcsi Dráva Völgye Technikum és Gimnázium középrigóci kollégiumát. Hivatalosan ugyan nem indokolták a lépést, ám a nevelőtanároktól kapott tájékoztatás szerint a drasztikusan megnövekedett gáz- és áramárak állnak a döntés mögött, ide ugyanis nem jutott el a “rezsicsökkentés”. Volt olyan diák, aki két hete tudta meg, hogy tanulmányait egy másik kollégiumban kell folytatnia.
A kollégium Barcstól úgy hat kilométerre az erdőben, az egykori Széchenyi-kastélyban működött. A közel száz éve épült kúria és 35 hektáros parkja 1960 óta ad otthont a középiskolának: itt laknak a diákok, a mellé felhúzott iskolaépületben pedig a szakmai tantárgyak többségét tanulják. Ahogyan a Dráva Völgye honlapja írja: „az iskola középrigóci telephelye a képzés gyakorlati oktatási bázisa, a szakmai elméleti oktatás egy része, illetve a teljes gyakorlati képzés itt történik”.
A kastélyhoz képest a városi kollégium sokkal rosszabb hely – állítja Makkos Péter, aki szülőként úgy gondolja, a normális erdészképzés elengedhetetlen része, hogy a diákok folyamatosan a természetben legyenek, ne pedig csak heti egyszer a szakmai tantárgyak napján vigyék ki őket az erdőbe.
Már az őszi szünet sem ősszel lesz
Az egyetemi félévek még szinte el sem kezdődtek, de az ELTE BTK azt írja egyik oldalán, hogy a válsághelyzet miatt
elmarad az őszi szünet az intézményben.
A szünet elmaradása azt hozza magával, hogy a szorgalmi időszak egy héttel rövidebb lesz és online lesznek a vizsgák.
Ez alapján a karon a szorgalmi időszak szeptembertől 12-től december 9-ig tart, de december 5-től már nem lesz jelenléti oktatás. A vizsgaidőszak december 19-től január 4-ig tart, de a december 12–18-i héten se óra, se vizsga nem lesz.
„Nemhogy reptérre még melegvízre sem jut”
A kormányzati arrogancia jól tetten érhető a HírTv műsorában, ahol a milliárdos Kordáékat hívták be, hogy ők is panaszkodjanak egy kicsit a rezsiárak miatt, amivel
azt a tévképzetet keltik, hogy „minden rendben van, a kormány nem tehet semmiről, hiszen még a nagy emberek is hideg vízben fürdenek”.
Korda György és Balázs Klári nemrégiben egy 150 négyzetméteres lakásra cserélte 300 négyzetméteres villáját. Az impozáns épületen állítólag 700 millió forintért adott túl a házaspár.
Egy hete már én is és a feleségem is hideg vízben fürdünk– állította Korda György a műsorban.