Múlt év december 19-én a francia parlament megszavazta a „hulladékmentesség a körforgásos gazdaság érdekében” címet viselő jogszabálytervezetet. A törvény viszonylag széles körű: az idő előtti elavulást megfékezendő a hulladékokat övező általános problémák mellett a gyártói és fogyasztói szokásokkal is foglalkozik.
A parlament tagjai törvény megszavazása mellett számos úttörő irányelvet is hozzáadtak a jogszabályhoz, hogy a termékek valóban tartósabbak és könnyebben megjavíthatók legyenek, ezzel a lakosoknak és a bolygónak is kedvezve – adta hírül a Humusz.
Kezdetben a jogszabály csupán egy kötelező, megjavíthatóságot értékelő pontrendszer bevezetését kezdeményezte.
2021-től az elektronikai cikkeket 1-től 10-es skálán értékelnék az alapján, hogy mennyire könnyű a javításuk.
A pontozás az alkatrészek minősége és beszerezhetősége, a szétszerelés könnyűsége, a technikai információk hozzáférhetősége alapján alakul, a gyártóknak pedig kötelező lesz az értéket feltüntetni, ahogy az alkatrészek árával kapcsolatos információkat is.
A kiskereskedőknek emellett átláthatóan kell kommunikálniuk arról, hogy az alkatrészek mennyi ideig lesznek elérhetők. Ennek némely elektronikai cikk esetében minimum 5 évnek kell lennie.
Azokat a termékeket, amelyek alkatrészei ragasztva vannak, és emiatt lehetetlen a javításuk, be fogják tiltani.
A törvény egy újfajta finanszírozási mechanizmust is létrehoz, hogy olcsóbb legyen a javítás: azoknak, akik szakszervizekbe mennek, kedvezményt fognak biztosítani.
(elobolygonk.hu,
A )X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!