Négy külföldi beperelte Japánban az oszakai bevándorlási hivatalt, mert 2018-ban 13 társukkal együtt több mint 24 órára bezárták őket egy levegőtlen, 20 négyzetméteres helyiségbe, ahonnan az ekkor bekövetkezett, 6,1-es erősségű földrengés idején sem engedték ki őket – adta hírül pénteken a felperesek ügyvédje.
A nigériai, pakisztáni és perui állampolgárok körülbelül 3 millió jen (közel 8 millió forint) kártérítést követelnek a hivataltól, amely szerintük visszaélt a hatalmával.
Ügyvédjük elmondta, hogy a helyiséget, ahová bezárták őket, eredetileg hat emberre tervezték, és a több mint 24 órás elzárás idején vizet sem kaptak, valamint egy időre megszűnt az áramszolgáltatás is.
A fogvatartottak egyike, egy lágyéksérvben szenvedő nigériai állampolgár orvost kért, ám ezt a panasz szerinte megtagadták tőle.
A férfiak azt vallották, azért gyűltek össze az apró helyiségben, hogy megvitassák az orvosi ellátás ügyét, és mikor a hatóságok felszólították őket, hogy térjenek vissza a saját szobáikba, megtagadták a parancsot, mire rájuk zárták az ajtót.
Az oszakai bevándorlási hatóságok részéről jelezték, hogy a hivatalos panasz kézhez vételéig nem kívánják az ügyet kommentálni, 2018-ban azonban egy munkatársuk újságíróknak elmondta, hogy „a rend fenntartása érdekében” zárták be az embereket, akik szerinte ököllel verték az ajtót és hangoskodtak. Hozzátette, azért nem engedték őket szabadon a földrengés idején sem, mert úgy látták, hogy nincsenek veszélyben.
A férfiakat azért tartották fogva, mert lejárt a vízumuk.
A japán bevándorlási központokban uralkodó körülmények márciusban kerültek az érdeklődés középpontjába, amikor meghalt egy Srí Lanka-i nő a nagojai hivatal őrizetében. Aktivisták szerint a nő januárban gyomorfájdalmakra panaszkodott, de nem kapott megfelelő orvosi ellátást.
(MTI-illusztráció:magyarnemzet)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!