daextlwcn_print_scripts(false);

A Légió Hungária vezetőségi tagja, Incze Béla saját Telegram-csatornáján tett közzé néhány szempontot a Pavel Durov Telegram-vezér körül kialakult helyzet értékeléséhez.

Az, hogy a „nyugati szovjetek” letartóztatták, illetve, hogy milyen hivatkozási alappal tették meg, az álszentség magas foka, de azért vannak, akik túltesznek rajtuk – írja Telegram-bejegyzésében Incze Béla. Szerinte akik túltesznek a „nyugati szovjeteken”, azok éppen a „keleti szovjetek”, „akik most hangosan és látványosan aggódnak érte. A legpofátlanabb talán Dimitrij Medvegyev, aki azzal dicsekszik, hogy annak idején személyesen figyelmeztette Durovot, ne hagyja el Oroszországot, ne akarjon “világpolgár” lenni, mert a nyugatiak szemében mindig csak egy megbízhatatlan orosz marad” – véli Incze. Emlékeztet, hogy azt nem tudjuk meg a jól csengő nyilatkozatból, hogy ezt mikor mondta Durovnak. „Talán akkor, amikor korábbi platformját vették el tőle, az “orosz Facebook” néven ismertté vált VK-t, ami után jobbnak látta, ha emigrál?” – teszi fel a kérdést.

“Szintet lépett a szólásszabadság elleni elnyomó harc”

Durovnak menekülnie kellett a hazájából

Incze Béla emlékeztet, hogy Durov nem önszántából lett „világpolgár”. Mint írja ugyanis, az orosz szakszolgálatok éveken keresztül nyomást helyeztek rá, azt akarták elérni, hogy adjon nekik hozzáférést a legnagyobb orosz közösségi média felülethez, mely akkoriban egész Kelet-Európában dinamikusan fejlődött.

„Az orosz techguru azonban ezt megtagadta, ami miatt gyakorlatilag menekülnie kellett hazájából.

Értem én, hogy most sok putyinista azt hallja Medvegyevtől, vagy éppen Dugintól amit szeretne, de akik eddig nem ismerték “az orosz Zuckerberg” történetét, azoknak sem kéne sokat keresgélni a Googleben, hogy lássák: Ha Durov annak idején nem menekül el, akkor ma valóban nem tartóztatják le a franciák, egészen egyszerűen azért, mert még nem szabadult volna az FSZB szorításából, ha egyáltalán életben lenne” – jegyezte meg bejegyzésében.

Libertáriánus gondolatok

Incze Béla bejegyzésében szót ejt Durov lehetséges motivációiról is. Leszögezi, hogy Durov egészen biztosan nem jobboldali. Hangsúlyozza, hogy saját magát libertáriánusként definiálja, és többek közt ilyen kijelentései vannak:

„A legjobb törvényhozás a nemlétező.”

Incze Béla szerint „mi nyugodtan odabiggyeszthetjük még a távolról sem pozitív technokrata jelzőt is”. Szerinte lehet, hogy Durov naiv, de őszinte módon hisz a szólás szabadságában. Incze Béla szerint azonban nem szabad elfelejteni, hogy „Ő elsősorban egy üzletember, aki tisztában van azzal, hogy ha az egész világon szinte csak olyan közösségi média platformok működnek, amik kiszolgálják a PC szabályrendszert és nem mellesleg szakszolgálatokat, akkor ott piaci rés tátong.”

Iparágak települtek át Durov és Musk felületeire

Incze Béla szerint ezt a piaci rést két felületnek sikerült kitöltenie. Az X-nek a maga 500 millió felhasználójával, és a Telegramnak a maga közel 950 millió felhasználójával. (Júliusi adat. Ez a szám múlt szombat óta biztosan átlépte az 1 milliárdot.)

„Nem akarok gondolatrendőrséget játszani, lehet, hogy Durov, vagy éppen Musk komolyan is gondolják, amit a szabad véleménynyilvánításról mondanak, de ettől még tény marad, hogy Ők nem az elveikből élnek, hanem (sok egyéb mellett) abból, hogy egész iparágak települtek át a felületeikre, amik a legkülönfélébb okokból kifolyólag nem tudtak megmaradni a Meta és a Google platformjain”

– húzza alá Incze. Ettől függetlenül ő maga is úgy gondolja, hogy ez a két felület a leghasználhatóbb, de szerinte ez egy pillanatnyi és technikai állapot, ami bármikor változhat. „Változhat attól, hogy Durov most alkut köt, és változhat attól, hogy holnaptól egyszerűen más lesz a szóban forgó cégek üzletpolitikája” – vélekedik. Incze Béla szerint tehát, akik most a jobboldalon azt posztolják, hogy #FreeDurov, ne felejtsék el, hogy nem a bajtársukat csukták le, aki lojális lesz hozzájuk, vagy akihez nekik lojálisnak kéne lenniük. Akik, pedig „bezzegoroszországoznak”, azoknak nem szabad elfelejteniük, hogy a „keleti szovjetek” egyetlen dolgot bánnak Durovval kapcsolatban: Hogy nem ők tartóztatták le 10 éve.

A Telegram jelentheti a cenzúramentességet a hazafias felületeknek

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);