A görög-török határon kialakult rendkívüli helyzet miatt vasárnap este kérte a görög miniszterelnök az EU-alapszerződés ún. szolidaritási paragrafusának beélesítését, ami tagállami segítségnyújtást helyez kilátásba a rendkívüli menekültügyi helyzetre – írja a Bruxinfo.
Ez a paragrafus a menekültválság kapcsán egyszer már Magyarországon is nagy visszhangot váltott ki: amikor 2015 őszén az akkor felerősödő migrációs nyomás miatt a menekültek kötelező elosztásáról szavaztak a tagállami illetékesek és az ún. kötelező kvóták ügyében Magyarország alulmaradt, hiszen nem tudott vétózni, a minősített többségű szavazáskor a többi tagállam áterőltette akaratát néhány ellenállón. Ebből a döntésből lett később az ún. kvótaper, mert Magyarország az Európai Bíróságon támadta meg a döntést, de végül az jogszerűnek bizonyult, így végre kellett (volna) hajtani, igaz a bírósági döntés idejére a végrehajtást már objektív dolgok akadályozták (teljesen megváltozott a helyzet).
Az EU görögországi határán azt követően gyorsultak fel a menekültügyi események, hogy a török kormány a szíriai menekültek továbbengedéséről döntött a hétvégén. Alkiviadisz Sztefanisz görög védelmi miniszter vasárnap azt közölte, hogy a görög hatóságok 24 órán belül „9600 illegális határátlépési kísérletet regisztráltak”. Néhány órával később a görög kormány további 5500 illegális érkezőt jelzett.
A hirtelen erősödő migrációs nyomás miatt a görög kormány úgy döntött, hogy felfüggesztik az ideiglenes menekült státusz megadását és az EU menekültügyi rendelkezéseinek a végrehajtását, másfelől bejelentették, hogy a görög kormány eltökélt szándéka megvédeni határait – amely egyúttal az EU külső határa is –, és nem fognak görög (tehát EU) területre engedni illegális behatolókat és ezért kérte az EU alapszerződés idevágó cikkének élesítését.
Fontos különbség a 2015-ös helyzethez képest, hogy a görög miniszterelnök most nem a menekültek elosztása, hanem az új érkezők kívül tartása kapcsán kért segítséget a tagtársaktól, és ehhez tartott igényt a 78. cikk 3. paragrafusának beélesítésére.
A lap megjegyzi: a Frontex részéről amúgy már jelezték, hogy folyamatban van a segítség eljuttatása az érintett görög-török határvidékre, de számokról egyelőre nem esett szó. Úgy tudni, hogy kedden Micotakisz Charles Michel európai tanácsi elnök társaságában személyesen is a helyszínre látogat majd.
Josep Borrell külpolitikai EU főképviselő hétfőre összehívta az EU külügyminiszteri tanácsát, Margaritisz Szkínasz illetékes alelnök pedig a belügyminisztereket hívta találkozóra.
Forrás: portfolió