daextlwcn_print_scripts(false);

Az észak-németországi Greifswald Oktatókórház kutatói pénteken bejelentették, hogy megtalálták annak a ritka vérrögképződéses állapotnak az okát, amely néhány AstraZeneca vakcinával beoltott személynél jelentkezett – írja a 24.hu.

A szóban forgó probléma az úgynevezett agyi vénás sinustrombózis (CVST). A koponyaűri sinusok trombózisa ritka, ám életveszélyes állapot. Ilyenkor az agy valamely sinusában vérrög alakul ki, ami egyrészt elzárhatja a véráramlás útját, másrészt agyi ödémához vezet, egyre növekvő koponyaűri nyomást eredményezve. Kezeletlen esetben mind a vérrög, mind a koponyaűri nyomás tovább növekszik, melyek hatására vérellátás tovább sérül, isémia, vagyis oxigénhiány alakul ki, ami attól függően az agy mely részén következett be zavar, komoly neurológiai tüneteket von maga után, sőt halálos következménnyel is járhat.

A német kutatók vizsgálata megmutatta, az AstraZeneca vakcinája hogyan okoz bizonyos betegeknél vérrögképződést az agyban.

A kórház orvosai osztrák kutatókkal a betegek vérét vizsgálva arra jutottak, hogy

az AstraZeneca vakcinája aktiválhatja a trombocitákat, más néven vérlemezkéket, amelyek a véralvadásban játszanak szerepet.

A trombociták a csontvelőben képződnek, a vérben keringve az érfal sérülése esetén összetapadva eltömítik az érsérülés helyét, ezzel elősegítik a vérzés megállítását. A funkció igen hasznos a sebek gyógyulása során, amikor a vér megalvad és a seb összezáródik. Az oltóanyag ezt a mechanizmust aktiválja egyes pácienseknél, ami agyi vérrögök kialakulásához vezetett.

A németek szerint ez azért jelentős felfedezés, mert így a beoltottaknál, akik esetében vérrög alakul ki az agyban, célzott kezeléssel megelőzhetik a súlyosabb komplikációkat. Hozzátették, megelőző kezelés nem létezik.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) tegnap adott ki hivatalos határozatot arról, hogy az AstraZeneca vakcinája nem okoz megnövekedett trombózisveszélyt, de nem tudták kizárni az összefüggést két ritka vérrögképződéses állapottal, az agyi vénás sinustrombózisos (CVST) és a disszeminált intravaszkuláris koagulációs (DIC) esetekkel.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);