Elérkezettnek látják az időt a létszámhiánnyal küzdő Bundeswehrnél, hogy újra elrendeljék a kötelező katonai szolgálatot Németországban, ezért egy friss javaslat szerint hamarosan megkezdődhet a honvédelemre alkalmas német állampolgárok listázása – írta meg az economix.hu.
A jelek szerint az atlantista érdekeket a végsőkig kiszolgáló Németországban komolyan gondolják országuk felfegyverezését. Egy friss javaslat szerint a politikusok rövidesen tovább léphetnek annak érdekében, hogy a létszámhiánnyal küszködő hadsereget felkészítsék egy európai összecsapásra.
André Wüstner, a Német Fegyveres Erők (Bundeswehr) Szövetségének elnöke legújabban sürgetni kezdte, hogy minden katonai szolgálatra alkalmas, német állampolgárt regisztráljanak a haderőnél, hogy elkezdődhessen az egyeztetés az érintettekkel.
Ennek első lépéseként a jogszabályi környezetet kell megteremteni, ezért szerinte a Bundestagnak – biztonságpolitikai okokra hivatkozva – még ebben a parlamenti szezonban lépnie kell a kötelező sorkatonai szolgálat újbóli bevezetése felé, amelyet 2011-ben függesztettek fel.
„Jelenleg egyértelmű a helyzet” – jelentette ki a katonai vezető, utalva az ukrajnai háborúra.
Előbb szétverték, majd megbánták
A megszállt Németországban 1945 óta érezhető antinacionalista neveltetés az utóbbi évtizedekben már szabályosan öngyűlöletre oktatta az ifjúságot, aminek meg is lett az eredménye. A németek többsége napjainkban inkább világpolgár, semmint egy nemzetállam büszke tagja, s mint ilyen, nem is kívánja megvédeni az országot, ahol él, hiszen az nem több „puszta földnél”, amit bármikor el lehet hagyni. Aki maradt büszke nacionalista, azt pedig felkutatták, majd azonnali hatállyal eltávolították a fegyveres erőktől, mondván, az „alkotmányos rendet veszélyezteti”. Helyettük hoztak volna liberálisokat, feministákat, meg bevándorlókat, ám – őszinte megdöbbenésükre – azt tapasztalták, ezek nem kívánnak sem harcolni, sem meghalni a hazáért, melynek fogalmában sem hisznek.
Első lépésként a Bundeswehrnek meg kell állapítania, hogy ki alkalmas a katonai szolgálatra – nyilatkozta a javaslat kapcsán André Wüstner egy rádiós műsorban, elismerve, hogy a német hadsereg „strukturális hiányokkal” küzd. Wüstner még a hadsereg leépítését is bírálta, amely – szerinte – lebontotta a Bundeswehr stabilitását. A vonatkozó törvény ugyanakkor kimondja, hogy háborús feszültség esetén újraélesztik a kötelező katonai szolgálatot a férfiaknál – ez lenne az alapja a várható lépésnek. (Igen, csak a férfiaknál. Epekedve várjuk a feminista szervezetek felháborodását, a kvóták és egyenjogúság követelését – a szerk.)
A katonai vezető emlékeztetett: Boris Pistorius védelmi miniszter is szorgalmazza egy új hadkötelezettségi modell bevezetését Németországban, de szerinte sürgősen cselekedni kell, mert „az utolsó órában vannak”.
Úgy véli, a jogalkotóknak fel kell hatalmaznia a hadsereget, hogy összegyűjtse minden katonai szolgálatra alkalmas személy adatait, azzal a szándékkal, hogy felvegyék velük a kapcsolatot és tájékoztassák őket a szolgálatról.
Putyintól félnek
Ahogy arról mi is beszámoltunk, a fősodratú pártok valamennyien a kötelező katonai szolgálat visszaállítása mellett érvelnek, méghozzá a svéd minta alapján. Valamennyi német politikus azzal indokolta a döntést, hogy szerintük „reális veszély”, hogy Putyin megtámadja a NATO-államokat.
Olaf Scholz kancellár ugyanakkor valószínűtlennek tartja az általános hadkötelezettség visszaállítását a fiatalok számára Németországban, szerinte ahhoz az Alaptörvényt is módosítani kellene, és a döntés a gazdaságban tapasztalt munkaerőhiányt is súlyosbítaná – idézi a Berliner Zeitung.
Az idősebb korosztály egyébként támogatja a sorozást, szerintük ráférne a fiatalokra, míg a fiatalok határozottan ellenzik azt.
A listázási javaslatról szóló műsor betelefonálói között volt, aki szerint sokaknak jól jönne a kényszerű katonai szolgálat, mert az a társadalmi viselkedésükön is javítana, ám az igazságtalan lenne, ha csak a 25 év alatti férfiakat érintené.
A Forsa felmérése szerint jelenleg minden második ember támogatja a kötelező sorkatonaság visszaállítását Németországban, főként a 60 év felettiek, míg a 18-29 éves korosztály 59 százaléka ellene van a tervezett intézkedésnek.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!