Ma az egészségügyi szakdolgozóknak sok kötelezettségeknek kell megfelelniük, hogy egyáltalán szakdolgozóként munkát vállalhassanak a magyar állami egészségügyi ellátásban, ezekről kevesebbet beszélünk, úgyhogy ideje körüljárni a témát.
Az egészségügyi szakdolgozóknak:
1. Rendelkezniük kell az adott munkahelyhez a megfelelő végzettséggel.
2. Rendelkezniük kell érvényes kötelező kamarai tagsági igazolvánnyal.
3. Rendelkezniük kell érvényes Szakdolgozói Működési Engedéllyel.
– 30-40 évvel ezelőtt rengeteg egészségügyi szakközépiskola volt – magam is ilyet végeztem, ahol szakirányú végzettséget és egy gimnáziumi érettséginél nem kisebb értékű érettségi bizonyítványt szerezhetett a tanuló, mellé egy általános nővéri-asszisztensi és gyermekgondozási bizonyítványt, és tanévenként 1 hónap gyakorlatot, mely alapot adott bármely egészségügyi és bölcsődei munkahely betöltéséhez. Azt követően a megfelelő 1-2-3 éves továbbképzéssel munkavégzés mellett tudott szakosodni – mondta portálunknak Árendás Mónika egészségügyi szakdolgozó, a Mi Hazánk I. kerületi polgármesterjelöltje.
Azonban ma szakirányú végzettséggel veszik fel az ápolót, az asszisztenst, a kisgyermek gondozót az adott munkahelyre. Ma már nincsenek ilyen érettségit is adó középfokú egészségügyi képzési intézmények, tehát igen nehéz végzettséget szerezni.
– A felsőfokú végzettséggel rendelkező diplomás ápolók nem helyezkednek el “mezei” nővéri munkahelyekre , magam nem is tudom, jelenleg mire szolgál ez a végzettség. Dolgoztam Nagy-Britanniában, ott a diplomás ápolók, akik ráképzést kapnak, a hiányzó háziorvosi munkakörökben dolgoznak orvosi egyetemet végzett valódi orvossal. Receptfelírási joguk van, vizsgálnak és kórházba, szakrendelésre tudják tovább utalni a betegeket – folytatta.
Magyarországon egy szakdolgozó nem állhat munkába sem az állami, sem a magán egészségügyben, ha nem rendelkezik érvényes MESZK-tagsági igazolvánnyal. Ezt minden évben érvényesíteni kell, amit az adott esztendőben a munkavállalóra kirótt éves tagsági díj befizetésével tud megtenni. Ez az összeg a tavalyi esztendőben 19 085 forint volt.
A 2006. évi XCVII. törvény 14/A. § (1) bekezdésében foglaltak értelmében 2011. június 1-től egészségügyi tevékenységet csak az végezhet, aki tagja a szakképesítése szerint illetékes szakmai kamarának. A kamarai tagdíj mértéke a mindenkori minimálbér 0,65 százaléka.
Összehasonlításképp jelezzük, hogy Nagy-Britanniában ilyen jellegű kötelezettség nem létezik.
– Magyarországon 5 évente pontgyűjtéssel meg kell szerezni minden szakdolgozónak a szakdolgozói működési engedélyt. Különböző tanfolyamok elvégzésével tudja összegyűjteni a pontokat. Ezeket a tanfolyamokat vagy szombaton, vagy munkaidőben, hétköznapokon rendezik. Ha szombatit választ az ember, akkor a szabadidejét, pihenőidejét kell feláldozza, ha hétköznapit, akkor pedig szabadságot kell kivennie az adott munkanapra, hogy el tudjon menni a kötelező pontszerző tanfolyamra. És ezt még azzal meg lehet fejelni, hogy ezen tanfolyamokért sok esetben fizetni is kell – fűzte hozzá.
– Van lehetőség online tanfolyamon is részt venni, azzal is lehet néhány pontot gyűjteni. Egy része a pontoknak jóváírható gyakorlati pontként, ha valóban egészségügyben dolgozik a munkavállaló. Ismét az általam gyakorlatból ismert Nagy Britanniát tudom mintának felhozni, ahol évente egy alkalommal van továbbképzés, az adott munkahelyre kijön egy oktató csoport és a munkáltató által fizetett munkanap keretében a munkavégzés helyszínén, az adott munkával kapcsolatos feladatok oktatása , átismétlése a kötelezően elvégzendő tanítás. Az oktatási nap végén az utolsó 2 órában pedig a munkavállaló jogait, a vonatkozó aktuális törvényeket ismertetik és elmondják, hogy amennyiben probléma adódik a munkaadó és a munkavállaló között, hol tud segítséget kérni a munkavállaló. Ezzel megvan az éves kötelező szakmai oktatás. Nem kell sokszor haszontalan dolgokat meghallgatni saját időben, saját költségen – mutatott rá.
– Az orvosoknál az elmúlt fél évben a kormány (bosszúból) megszüntette a kötelező kamarai tagságot. A Jobbik most kezdi az aláírást gyűjteni a népszavazáshoz, hogy a kötelező iparkamarai tagság megszüntetésre kerüljön. Én úgy gondolom, hogy fontos volna az igen felháborodott és még mindig nem túl magas fizetéssel rendelkező szakdolgozók kötelező kamarai tagságának eltörléséért harcolni és talán célszerű volna az 5 évente kötelező pontgyűjtéses továbbképzések átalakításának lehetőségét is megvizsgálni.
– összegezte.
(Borítókép: Nathan Laine / Bloomberg / Getty Images Hungary)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!