A Mi Hazánk Mozgalom folytatta munkaügyi fórumait, ezúttal Esztergomban tartott előadást Lantos János, a párt munkaügyi kabinetjének elnöke. Azzal a kérdéssel kezdte, vajon szeretnék-e és nyugodtak lennének-e az esztergomiak, ha például dolguk akad Dorogon, buszra szállnának és azt tapasztalnák, hogy indiai sofőrasszonyok ülnek a volán mögött, akik nem feltétlenül biztosak a dolgukban? Utalva ezzel a kormány politikájára, mely egyre inkább a harmadik világbéli munkavállalók alkalmazására helyezi a hangsúlyt, ahelyett, hogy a magyarok számára kezdene bérrendezésekbe.
A fórum alapvetően két részből állt, Lantos felvázolta a rendszer ideológiai alapjait, amely a “davosi kapitalizmuson” alapszik, a Fidesz ennek éppúgy része, akár a balliberális oldal, elvük pedig roppant egyszerű:
lehető legrövidebb időn belül, lehető legkisebb ráfordítással a lehető legnagyobb profit. Más tényezők, főleg nem emberi tényezők nem érdekesek.
Kifejtette, hogy Magyarországon három fő problémakör látható a rendszerváltás óta, ezek az alábbiak:
1. Gyenge fizetések
2. Rossz munkakörülmények
3. Erőtlen szakszervezetiség
Hozzáfűzte, bár a rendszer a KSH átlagbér statisztikáival ámít minket, a valóságot mindannyian ismerjük. A globális tőke kiszolgálásából fakad, hogy rendre a multik szája íze szerint fogalmaznak meg törvényeket, ilyen volt a túlóratörvény is, de az is, hogy tavaly decemberben elfogadták a munka törvénykönyvének olyan módosítását, hogy előfordulhat, hogy egy dolgozó akár egy szabadnapjáról se rendelkezhessen, de azt is megtehetik most már, hogy a megváltozott munkaképességű (egészségügyi állapotuk miatt) embereket gyakorlatilat végkielégítés nélkül az utcára tehetik.
– Nem csoda, hogy ennek hatására százezrek vándorolnak el nyugatra, a kormányt ez nem zavarja, nekik tökéletesen megfelelnek az indiaiak vagy a pakisztániak, lényeg, hogy olcsó munkaerő legyen
– mutatott rá Lantos, majd előadásának második felében rátért a Mi Hazánk munkaügyi eszmei alapjaira és gyakorlati tevékenységükre is. Szerinte a lényeg, hogy ők nem reformálni akarnak, hanem egy teljes paradigmaváltásban gondolkoznak, ahol magához a munka fogalmához is teljesen máshogy állnak.
Mert mi ma a munka? Mivé silányította a globális kapitalizmus?
– Nem több az, mint szükséges rossz, amit kénytelen-kelletlen el kell végezniük az embereknek azért, hogy megélhetésük biztosítva legyenek – mondta, és kifejtette, hogy ez viszont mentálisan is megviseli az embereket, életünk nagyrészét a munkahelyünkön töltjük, ilyen körülmények között csak egy boldogtalan és depresszív társadalom képzelhető el.
Céljuk tehát egy olyan valódi munkaalapú és organikus társadalom, amelyben végül lelkileg is ki lehet teljesedni, azt hivatásként végezhetik a magyarok, kétségtelenül igaz, ezt az ideát “egy világ választaj el a jelenleg regnáló lelketlen és profit központú berendezkedéstől”.
Lantos szerint három fő területen van szükség azonnali, gyakorlati lépésekre:
– Svájci mintára történő béremelésekre van szükség, nem egy általános minimálbér kell, hanem szegmentált, ha úgy tetszik, ágazati minimálbérek kellenek. A további fizetésemeléseket pedig három részre kell bontani, a multik esetében politikai akarat kell, hogy rábírjuk őket, az állami cégek esetében le kell nyesni a bürokratikus vízfejeket és rögvest felszabadulnak a források, a magyar kkv-szektornál viszont egy új, magyarérdekű adópolitkára van szükség, hogy ki tudják termelni a béremeléseket.
– Javítani kell a munkakörülményeket, ez nem elsősorban pénz kérdése, de sokkal inkább szemléletmódbeli témakör.
– Független és szakmai alapokon működő új szakszervezetiségre van szükség.
Lantos végül szólt a kabinet gyakorlati tevékenységéről, elmondta, hogy minden hozzájuk forduló dolgozónak igyekeznek segíteni, ha kell, politikai eszközökkel, ha kell, jogi módon, mert csak ez a fajta összefogás lendíthet előre minket, fő célként jelölte ki az apátia szétzúzását, ezért a Mi Hazánk munkaügyi kabinetjének fő hivatása a szakmaiságon túl az emberek felrázása, hogy hitet kapjanak, hogy igenis el lehet érni változásokat, viszont csak magunkra számíthatunk.
– A Mi Hazánk tagjai a munkavállalói társadalom tagjaiból kerülnek ki, mi és ti, egyek vagyunk, ezért a mi győzelmünk a ti győzelmetek is, ehhez a harchoz hívunk mindenkit, hogy felépítsünk egy olyan országot, ahol a spekulatív nagytőke érdekei, hanem a magyar dolgozó az első
– zárta gondolatait lelkesítőleg.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!