A heti amerikai munkanélküliségi statisztikákat akár optimistán is szemlélhetnénk, hiszen újra kevesebben igényeltek munkanélküli segélyt. A probléma az, hogy öt hét alatt soha nem vesztette el ennyi ember az állását.
A csütörtökön közzétett adatok szerint az Egyesült Államokban 4,4 millió új állástalant regisztráltak. Ez az átlagos heti 200 ezer körüli számhoz képest kirívóan magas, ám az utóbbi három hét adatait nézve némi javulás tapasztalható.
Így összességében 26,5 millióan vesztették el a munkájukat az Egyesült Államokban, ami szinte felfoghatatlan, hiszen még az 1929-ben kezdődött gazdasági világválság idején sem láttunk hasonlót. A munkanélküliségi ráta így vélhetőleg április végén 15 százalékos is lehet, ami szintén kirívóan magas.
Az amerikai gazdaság egyébként a 2009-es válság után rendkívül jó időszakot élt meg, és az év elején évszázados mélypontra esett a munkanélküliségi ráta. Jellemző a mostani rendkívüli helyzetre, hogy öt hét alatt több munkahely szűnt meg, mint ami korábban 11 év alatt létrejött.
A szakértők továbbra is csak találgatnak, hogy hol lehet a folyamatok vége, és mindenki csak reménykedni tud abban, hogy a kormányzati és jegybanki lépések képesek lesznek tompítani a veszteségeket és a járvány utána valóban gyors visszaugrást hoznak majd. Ugyanakkor számos olyan véleménnyel találkozhatunk, amelyek arra hívják fel a figyelmet, hogy minél tovább tartanak világszerte a korlátozások annál nehezebb lesz majd a talpra állás a járvány után.
Forrás: privátbankár