Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik vizsgálócsoportja szerint a világjárványt okozó SARS-CoV-2-ről elképzelhető, hogy Kínából, egy vuhani laborból szökött ki. A megállpítás nem újkeletű, ez már a vírus megjelenésekor számtalan helyen és formában elhangzott, de a WHO most további vizsgálatokat sürget, és kérést is megfogalmazott Kína felé.
Első lépésben a kutatók célja, hogy az eddig rendelkezésre álló adatokat más nézőontból is megvizsgálják azt szem előtt tartva, hogy a fő cél egy újbóli világjárvány megelőzése. Ebben a genetikai variációk, a terjedési mintázatok, és a vírus valószínűsíthető eretede lesz a kulcsfontosságú.
A kutatók szerint még mindig „kulcsfontosságú adatok hiányoznak” a világjárvány kitörésének tényleges körülményeiről.
Az egyik vezető kutató megfogalmazta, hogy továbbra is az állati eredet tűnik valószínűbbnek, viszont a denevérekben található koronavírusok és az emberről emberre terjedő változat között akkora az eltérés, hogy arra mindenképpen magyarázatot kell találni. Hozzátette:
lehet, hogy arról a bizonyos vuhani piacról származtak a fertőzött denevérek, de akkor is kérdés marad, hogy oda vajon honnan kerültek.
A tanulmány szerzői levélben fordultak a kínai kormányhoz azzal a kéréssel, hogy december elejéig bocsásson rendelkezésükre minden ottani adatot és elemzést a járvány kezdeti szakaszáról – hogy ezek ismeretében folytathassák munkájukat. Kína erre még nem, de a kutakodás irányára máris reagált: külügyi szóvivőjük visszautasította „a politikailag motivált hazugságokat és célozgatásokat”.
A teljes tanulmány ide kattintva elérhető.
(nyitókép: New York Times)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!