A hivatalos személyek elleni, alapesetben verbális, sokszor a lincselés határát súroló erőszakos cselekmények a magyar valóság részévé váltak – írta közleményében Pakusza Zoltán, a Mi Hazánk Mozgalom alelnöke. A politikus szerint példás büntetésre van szükség a székesfehérvári mentállomáson balhézó elkövetőkkel szemben.
Pakusza emlékeztetett, hogy a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége a következő eseményről adott hírt a facebook-oldalán november 23-án: „Az Ercsi mentőállomás mentő-gépkocsija kivonult egy helybéli esethez, ahol a beteg elhunyt. A beteg hozzátartozói ingerülten támadtak a mentőegységre, akik elmenekültek a helyszínről, majd rendőri kísérettel mentek Székesfehérvárra, ahol jelenleg a mentőállomáson tartózkodnak rendőri védelemmel, az állomás előtt dühös tömeg gyűlt össze az elhunyt családtagjai vezetésével, akik fenyegetik az érintett mentőegységet. Bajtársaink most féltik épségüket és családjukat. Bízunk benne, hogy a hatóságok erőteljes fellépéssel rendezik a helyzetet és biztosítják bajtársainkat.”
Homokba dugott politikusfejek
A mentők segélykiáltását azonban Pakusza szerint nem hallják meg az illetékesek, akik évek óta szemet hunynak az életveszélyes folyamat felett. „A Mi Hazánk Mozgalom számtalanszor felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon egyre gyakrabban támadnak rá közfeladatot ellátó munkavállalókra (mentőkre, háziorvosokra, tanárokra, rendőrökre, közterület-felügyelőkre)” – írta. Hozzátette, meg is szoktuk kapni a magunk bélyegeit amiatt, mert nevükön nevezzük a problémákat.
„Pedig nyilvánvaló, hogy az ilyen bűncselekmények gyakorlata alapvetően egy szociológiailag jól meghatározható társadalmi körre jellemző” – emelte ki.
Szerinte ez egy „olyan erőszakos szubkultúrára, amelyben a társadalmi együttélés írott és íratlan szabályai csak addig vannak érvényben, ameddig a potenciális elkövetők érzik, hogy van okuk tartani a büntetőjogi retorzióktól.” Csakhogy a mai bírósági gyakorlatban szinte soha nem kapnak az ilyen bűncselekmények elkövetői letöltendő börtönbüntetést, jelentette ki.
A mulasztások következményei
Közleményében emlékeztetett, hogy hasonló ügyekben a Mi Hazánk alelnökeként is számtalan esetben szólalt fel nyilvánosan és fordult írásban az igazságügy miniszterhez eddig minden eredmény nélkül. Szerinte a tizennégy éve regnáló Orbán-kormány elmulasztotta meghozni azokat a jogalkotói döntéseket, amelyek révén a hatóságok képesek lennének hatékonyan megvédeni a közfeladatot ellátó munkavállalókat. „Borsodban hírhedté vált az a település, ahová a mentők már be sem mertek menni rendőri kíséret nélkül. Ezúttal pedig már nem a keleti végekről, hanem Székesfehérvárról beszélünk!” – hangsúlyozta a politikus.
Elrettentő erejű ítéletekre van szükség
„A káosz terjedése tehát feltartóztathatatlan?” – tette fel a kérdést Pakusza, aki szerint a Mi Hazánk határozott álláspontja az, hogy nem!
Nyomatékosította, hogy a bűnmegelőzés érdekében a mainál sokkal elrettentőbb erejű bírósági ítéletekre lenne szükség.
Szerinte a kormány felelőssége, hogy lépéseket tegyen egy olyan igazságügyi reform érdekében, amelynek eredményeként a bíróságok az elkövetők jogai miatti aggódás helyett – az áldozatok védelmét szem előtt tartva – elrettentő erővel szereznek érvényt a törvényeknek.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!