A Pfizer–BioNTech és a Moderna vakcinájának vizsgálata még folyt, és mindkettőnél problémák merültek fel, amikor az Európai Unió már engedélyezte a használatukat – írta meg az Index a francia Le Monde nyomán, melynek sikerült megszereznie az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) erről szóló dokumentumait.
Az eset teljes titokban maradt volna, ha ismeretlen hackerek nem lopnak el bizalmas iratokat, amiket aztán a dark weben közzétettek. Egy nemzetközi újságírócsapat figyelt fel az iratokra, melyek a gyógyszerek tudományos kiértékelését tartalmazták. Ezek szerint az EMA három fő kifogást emelt a Pfizer–BioNTech oltóanyaga ellen:
- egyes gyártási helyeket még nem volt alkalmuk ellenőrizni,
- hiányoztak a tömeggyártásra szánt, azaz kereskedelmi forgalomba hozott oltások adatai,
- a bevizsgálásra küldött vakcinák minősége eltért azoknak az oltóanyagoknak a minőségétől, amelyeket a gyógyszergyár szériában készített.
Ez utóbbi azért is fontos, mert ez arra utal, hogy a tömegtermelést nem előzte meg egy alapos előkészítés, e miatt történhetett meg, hogy a tesztfázisból a kereskedelmi forgalomba kerülés után csökkent a vakcina minősége.
Ennek ellenére nyomást gyakoroltak az Európai Gyógyszerügynökségre, hogy hagyja jóvá a Pfizer vakcináját
– írja a lap. Hozzátették:
a megszerzett levelek közül több is arról árulkodik, hogy az európai uniós szervek nyomás alá helyezték az EMA-t, hogy mielőbb engedélyezzék a Pfizer vakcináját az Európai Unió tagországaiban, miután a hasonló amerikai és brit felügyeletek már szabad utat engedtek a vakcina korlátozott felhasználására.
Noha az EMA, miután tudomást szerzett a kiszivárogtatásról, azt állította, azok manipulált adatok, ám a közzétett iratokban említett problémákról elismerték, „fedik a valóságot”.