A koronavírus nem tűnt el, most is velünk van, Rusvai Miklós szerint az oltások miatt már jóval enyhébbek a tünetek. A szakértő év eleje alkalmából a portfolio.hu oldalon szakértett. Alább a fontosabb megállapítások.
A JN.1 a koronavírus omikron változatnak egy új variánsa, ugyanúgy viszonylag enyhe légzőszervi megbetegedést okoz.
Az eredeti vuhani és az alfa változatokhoz képest sokkal ritkább ennél az ízlelés- és szaglásvesztés, viszont gyakrabban írják le ennek a változatnak a poszt-Covid tünetei között a különféle pszichés és mentális problémákat a hangulatzavaroktól a szorongáson át a depresszióig.
Az akut szakasz akár teljesen tünetmentesen is lehet, vagy enyhe, náthaszerű tüneteket tapasztalnak a fertőzöttek, hőemelkedéssel. Az esetek egy részében magas láz is kialakulhat hidegrázással, de ez nem tart tovább 1-2 napnál.
A mostani járvány már októberben elkezdődött, és miután a megbetegedések száma átlépte a járványküszöböt, láthatóvá vált, hogy a mintákban messze domináns, 80-90 százalékos volt a koronavírus – mondta Rusvai.
Szerinte az olyan járványhullámok, amiket egyfajta vírus okoz, nem szoktak 8-10 hétnél tovább tartani, és látjuk, hogy valószínűleg ez már el is érte a csúcsot. Ugyanakkor a légzőszervi megbetegedéses esetek száma továbbra is felfelé tart, és most a mintákból több influenzavírust mutattak ki, mint eddig, ami azt jelenti, hogy
a koronavírus- járvány után jön az influenzajárvány.
Úgy látja, egy kétcsúcsú járványgörbe kezd kirajzolódni, amiben karácsony előtt/alatt a koronavírus okozta a megbetegedések többségét, most azonban lehet, hogy az influenza lesz domináns. Az influenzára egyébként is jellemző, hogy hazánkban év elejétől ölt inkább járványos méreteket. Összességében az idei őszi-téli felsőlégúti járványhullámot majd a jó idő beköszöntével, március végén hagyhatjuk magunk mögött – emelte ki Rusvai Miklós.
Rusvai Miklós szerint jelenleg nincs szükség erőteljesebb oltási kampányra a koronavírus ellen. Úgy látja, a Covidot okozó SARS-CoV-2 endémiássá vált, a mindennapjaink részévé vált, ahogyan az influenza. Ez azt is jelenti, hogy amint egy kicsit csökken az antitestek szintje a vérünkben, újra fertőződhetünk, még részleges védelem alatt is.
„Ha majd látunk egy olyan variánst, ami bekeményít, akkor érdemes újra erőteljesebb kampányt folytatni”
– fogalmazott.
Rusvai Miklós szerint annak, hogy egy koronavírus-variáns újabb, az egészségügyet megterhelő világjárványt okozzon, nagyon alacsony a valószínűsége, esélyesebbnek tartja, hogy
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!a következő pandémia oka a madárinfluenza lesz, ami bármikor átterjedhet az emberre.