A Monthy Python sikere után John Cleese és felesége, Connie Booth elindította saját sorozatát Fawlty Towers címen, ami magyarul valamiért a Waczak szálló nevet kapta. Cleese nagy szerencséje, hogy aktív éveit egy olyan korban élhette, amikor még lehetett humorizálni, és az emberek nem megsértődtek, hanem nevettek a vicceken.
Azóta azonban nagyot fordult a világ, így mikor 48 év után ismét műsorára tűzte a BBC a Waczak szállót, már többen aggodalmuknak adtak hangot, miszerint „ez nem biztos, hogy jó ötlet”. A ’70-es években igen népszerűnek számító sorozat ugyanis a mai kor mércéje szerint kifejezetten „aggályos” – írja a brit média.
Nekik lett igazuk. Ugyanis, mikor a Birmingham Live riportere, a „milleniál” generációba tartozó Milly Vincent elkezdte nézni a sorozatot, igencsak kiakadt. (A milleniál a ’90-es évek közepétől a kétezres évek elejéig született gyermekeket takarja. Vagyis azokat, akiknek felnevelésében már a technika, a közösségi média és az internetről áradó szélsőliberális propaganda játszotta a főszerepet, főleg azon családokban, ahol a szülők vagy túl elfoglaltak voltak a gyerekneveléshez, vagy egyszerűen jobbnak látták a feladatot az okostelefonra és a számítógépre bízni. Ennek látjuk most az eredményét – a szerk.)
A Birmingham Live riportere leginkább az 1. évad 6. részén („A németek”) háborodott fel, mely szerinte „nem csak felháborítóan rasszista, de nőgyűlölő is” – ez utóbbit egyébként az egész sorozatra is jellemzőnek érzi.
A Waczak szállót még nézni is fájdalmas. Egyáltalán nem szórakoztató
– panaszkodott.
A legviccesebb az egészben, hogy John Cleese egyébként korában a liberálisok táborát erősítette, sorozatában éppen az általa elítélt nézeteket és karaktereket gúnyolta és figurázta ki. Ez azonban már túl bonyolult összefüggés egy mai brit fiatal számára. Milly Vincent például meg van róla győződve, hogy ezek a jelenetek csak „felbátorítják az embereket, hogy ilyen vicceket mondjanak, ezáltal pedig normalizálják, elfogadhatóvá teszik a rasszizmust”.
Ha ebből a szemszögből nézed, tagadhatatlan, hogy a Waczak szálló idejétmúlt
– szögezte le. Mint ahogyan szerinte az sem vicces, hogy a főszereplő, Basil felesége buta. Meglátása szerint ezeket a jeleneteket „ki lehetne hagyni” egy esetleges újraforgatás során.
A Twitter-felhasználók (főleg a fiatalabbak) egy jelentős része egyetért a Birmingham Live riporterével, míg egy kisebb hányada úgy véli, ha ma készülne el a Waczak szálló, az silány árnyéka lenne régi önmagának, hiszen manapság az ilyesféle humor „már nem megengedett többé”.
Fotó forrása: BCC
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!