daextlwcn_print_scripts(false);

Magyar Péter frakciótársa, a jelenleg az Európai Parlament elnöki székét elfoglaló Roberta Metsola előszeretettel tetszeleg a transzparencia és a korrupció elleni küzdelem élharcosaként, azzal azonban már kevésbé büszkélkedik, hogy férje az Európai Unió egyik legbefolyásosabb lobbistája. Az EP új etikai kódexe bár kötelezővé teszi a képviselők számára, hogy hozzák nyilvánosságra, ha élet- vagy házastársuk képes lenne befolyásolni munkájukat, ez a szabályozás a szerv elnökére nem vonatkozik.

A Politico uniós ügyekben jártas hírportál készített tényfeltáró anyagot Roberta Metsola és férje zűrös ügyeiről „A Metosa-kivétel: Az Európai Parlament elnöke és a lobbista férje” címmel, amelyet az Index.hu szemlézett.

A lap azt írja, a máltai EP-elnök férje, a finn Ukko Metsola a rendkívül környezetszennyező hajóiparban tevékenykedik, azon belül is a legtöbb üvegházhatású gázt kibocsátó cruiser hajókat gyártó vállalatok második legnagyobb cége, az amerikai Royal Caribbean Group lobbistájaként.

Feladata, hogy az iparág számára kedvező módon befolyásolja az uniós törvényalkotást.

A házaspár azt állítja, mióta Roberta választott EP-képviselő, majd pedig az Európai Unió társtörvényhozó intézményének, az Európai Parlamentnek az elnöke, egyáltalán nem foglalkozik a hajóiparral – a Politico szerint ugyanakkor ez nem mindig volt így, még akkor sem, ha Roberta Metsola az iparágat érintő törvényhozásba közvetlenül nem is avatkozott be.

Ez utóbbi állítást a történetet közelebbről ismerők is megerősítették, és bár mióta EP-elnöknek választották feleségét, Ukko Metsola felhagyott a közvetlen lobbitevékenységgel,

Magyar Péter frakciótársának férje így is könnyedén tud befolyásos politikusokkal találkozni, és családneve is komoly előnyt jelenthet számára.

Jelentős kiskapukat nyitott a házastársi kapcsolat

Ukko Metsola az EP elnökének férjeként részt vett III. Károly brit király koronázásán, de más diplomáciai eseményekre is elkísérte feleségét, ahol könnyedén tudott komoly döntéshozó pozíciókban lévő emberekkel megismerkedni.

A lobbista az ellene felhozott vádak kapcsán azzal védekezik, hogy felesége EP-elnöksége előtt is rendkívül sok nevet tartalmazott a telefonkönyve, de nem kell nagy fantázia ahhoz, hogy elképzeljük, a családneve hallatán ajtók nyílhattak ki. A Politico egy konkrét példát is említ, amikor az e-mailek szerint 2020 januárjában egy, az európai életért felelős biztossal, Margaritis Schinasszal sikerült egy találkozót lebeszélnie úgy, hogy általában több hét, de legalább egy hónap kell egy ilyen magas szintű találkozó megszervezéséhez. Mr. Metsolának azonban e-mailje után egy héttel már időpontja volt Schinashoz.

Az emailre ráadásul 44 perc leforgása alatt válasz érkezett a biztos stábjából, ami tovább erősíti az Ukko Metsola kivételezett státuszával kapcsolatos gyanút.

Hitelességi válságba került a Tiszások frakciótársa

Annak ellenére, hogy az EP elnöke azt állítja, mindig is tartózkodott a férje munkájával kapcsolatos javaslatoktól, nem nehéz azt belelátni a helyzetbe, hogy Ukko Metsola komolyan tudott profitálni felesége pozíciójából. Ehhez elég csak a fentebb említett villámgyorsan megszervezett találkozóra, vagy egyéb, informális eseményekre, például a házaspár által szervezett BBQ-partikra gondolni.

Az Index a Politicora hivatkozva kiemeli,

az Európai Parlament elnöke két esetben is pozitív beszédet mondott férje iparágával kapcsolatban, ahol amellett érvelt, hogy a az EU-nak és a tagállamoknak vissza kellene adni a hajóipar számára a tőlük beszedett adókat, hogy azt a klímaváltozás elleni harcra tudják felhasználni az érintett vállalatok

– korábban egyébként részben emellett lobbizott a férje is.

Bort iszik, vizet prédikál

Az ügy politikailag és erkölcsileg leginkább problémás része azonban az, hogy

Roberta Metsola volt az átláthatóság melletti harc egyik leghangosabb szószólója a 2022-ben kirobbant Katar-gate során azt az álláspontot képviselve, hogy a parlamentnek minél transzparensebbnek kellene lennie, így megelőzve a hasonló ügyek kirobbanását.

Az ő vezetésével dolgozták ki az EP új etikai kódexét, amelyben például lefektették, hogy a képviselőknek a családi, érzelmi vagy gazdasági érdekeltségeiket is be kell jelenteniük, hogy még csak ne is állhasson fenn hasonló eset, mint a Katar-gate kapcsán, vagy hogy egyáltalán felmerülhessen a gyanú, hogy egy képviselő munkáját egy külső szereplő befolyásolja.

Vannak egyenlőbbek

Azonban az új etikai kódex nem határoz az elnökről, emiatt Magyar Péter frakciótársának sem kellett bevallania, hogy miből él férje – ezért sem lett túl nagy médiafelhajtás akkor, amikor Ukko Metsola adóbevallásában beszámolt jövedelme forrásáról.

Ráadásul a botrányát jelentő jéghegynek a csúcsa, hogy az EP-elnök nemrégen a saját sógorát, Mr. Metsola testvérét nevezte ki egy fontos pozícióra, ami miatt még inkább megkérdőjelezhetővé válik a politikusnő integritása.

Az Index szerint mindezek ellenére Roberta Metsola nagy népszerűségnek örvend az Európai Parlamentben. Ez talán nem meglepő annak fényében, hogy a vele és Magyar Péterrel szintén egy pártcsaládban ülő Ursula von der Leyen Pfizer-vakcinabeszerzéssel kapcsolatos korrupciós botrányának egyetlen következménye az lett az Európai Néppártban, hogy 2019 után 2024-ben ismét az Európai Bizottság elnöki tisztségére jelölték – amit az EP többsége végül szavazatával támogatott.

A globalista érdekeket képviselő Roberta Metsolával találkozott Magyar Péter

Kiemelt képünkön Magyar Péter és frakciótársa, az EP-elnök Roberta Metsola. Forrás: Facebook/Magyar Péter

Index nyomán

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);