daextlwcn_print_scripts(false);

A napokban az ország különböző pontjain egyre több vásárló szembesült azzal a megdöbbentő ténnyel, miszerint a kiskereskedelmi áruházakban egyszerűen nem lehet kristálycukrot kapni. Mindezt úgy, hogy a szóban forgó termékre nem csak árstoppot, de vásárlási limitet is kivetettek a boltok.

Korábban is trükköztek a hatósági áras termékekkel

Noha arra már közgazdászok is rámutattak, az árstop semmilyen problémát nem oldott meg, hiszen

a boltok a piaci és a befagyasztott ár közti rést más termékeikbe építették be, ennek ellenére az áruházak mégis panaszkodnak a befagyasztott árak miatt, s – a jelek szerint – igyekeznek trükközni a hatósági áras termékekkel.

Az Aldi egész egyszerűen drágábban adta, míg a Lidl több alkalommal lebukott, hogy szándékosan tartott vissza hatósági áras termékeket, jóval kevesebbet adva el belőle, mint amennyi készleten volt. Noha eddig a német áruház már 4 millió forintnyi bírságot gyűjtött be emiatt, ez a jelek szerint nem hatotta meg őket. Sőt, úgy tűnik, átvette ezt a gyakorlatot több kiskereskedelmi áruház is.

Étkezési buzadara bitorolja a kristálycukor megüresedett helyét

A Tescot példának okáért 300 ezer forintra bírságolta a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal, amiért a hatósági áras étolaj és kristálycukor helyén csupán üres polcokat találtak. A hatóságok szerint az áruház szándékosan tartotta vissza az árstoppos termékeket, a bolt ellenben azzal védekezett: hiába rendeli meg az árucikkeket, azok nem érkeznek be a raktárakba. Mint fogalmaztak:

az étolaj, a cukor, illetve egyre több termék tekintetében a beszállítói kiszolgálási szint kritikus, így egyre többször kell azzal szembesülnie, hogy hiába rendel, nem érkezik be a központi raktárjukba az elvárt mennyiség.

Az eset még áprilisban történt, ám most megint üres polcokkal szembesültek a vásárlók. És nem csak a Tesco esetében. Ahogyan annak mi is utánajártunk, az országos tapasztalatnak megfelelően a mi településeinket is üres polcok fogadtak a kristálycukor helyén, mind a Lidlben, mind a Tescoban, mind a Pennyben. A Lidl egyik eladója kérdésünkre csak a vállát vonogatta. Azt állította, jelenleg  nincs raktáron, nem tudja, mikor lesz.

Hiába a limit, mégis készlethiány lépett fel? Ráadásul országosan?

De más vásárlóktól olyanról is hallottunk, hogy a kisboltok, illetve maszekok 1 kilóra limitálták a vásárható kristálycukor mennyiségét a hatósági ár miatt, ám most mégis „áruhiány” lépett fel náluk is. Egy gyulai fórum tanulsága szerint, aki megteheti, az a környékről a jelenleg Romániához tartozó Aradra jár át vásárolni.

Véletlen egybeesés?

Egy különös véletlen folyamán

az árstoppos termékek hiánya éppen azokban a napokban vált országos szintű problémává, amikor híre ment, hogy a kormány napokon belül dönthet, maradnak-e a hatósági árak, vagy belátható időn belül eltörlésre kerülnek.

Természetesen nem állítjuk, hogy a boltok szándékosan tartják vissza a kristálycukrot, de azért érdemes belegondolni, mekkora haszonra tennének szert, ha a kormány gondolna egyet, és hétfőre virradóan megszüntetné az árstoppot, és a boltok az eheti mennyiséget már nem nyomott, hanem emelt áron adhatnák el.

Nem is lett volna szükség árstopra

A kristálycukor esetében különösen fájó áruhiányról és hatósági árról beszélni, hiszen Magyarország önállótó volt számos mezőgazdasági terméket, így a cukrot illetően is. Aztán a rendszerváltásnak csúfolt színjáték alatt a kabai cukorgyárat a külföldi tőke kezére játszották. A ’90-es években pedig felvásárolták és bezáratták a mezőhegyesi és sarkadi cukorgyárakat, megkezdve a főként mezőgazdaságból és az ahhoz kapcsolódó feldolgozóiparból élő Békés megye kivéreztetését.

Az uniós csatlakozást követően aztán a kabai cukorgyár minden érdekeltségét bezáratták Csonkahonban, Felvidéken, valamint Csehországban, hiszen Kelet-Közép-Európát nem azért vették fel az Unióba, hogy saját termékeivel versenyezzel a nyugati árucikkekkel.

Ezért tönkre kellett tenni ezen országok mezőgazdaságát és iparát. Tették mindezt politikai elitünk lelkes közreműködésével.

Tehát, teljesen mindegy, hogy mesterségesen előidézett áruhiányról beszélünk, vagy tényleg készlethiány van, egy Magyarországhoz hasonló adottsággal rendelkező ország esetében az lenne a minimum, hogy a legfőbb mezőgazdasági termékek terén egyáltalán nem szorul rá az importra, ahogyan az árakat sem befolyásolhatná a valutapiac és a tőzsde alakulása. De amíg a külföldi multiktól, és azok beszállítóitól függünk, addig legfeljebb csak álmodhatunk független Magyarországról. A már beharangozott élelmiszerválság ezt sokakkal meg fogja értetni.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);