Augusztus elejéig 1385 külföldi embercsempészt engedtek ki a magyar börtönökből. Közülük mostanáig hat embert fogtak el, mert megszegték a reintegrációs őrizetről szóló rendeletben foglalt szabályokat. Valakit ismét bűncselekményen kaptak, más nem hagyta el az ország területét a megadott 72 órán belül – írta meg a 24.hu.
A lapnak a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) küldte el az adatait, melyekből világosan látszik,
továbbra is százával szabadulnak a magyar börtönökből a külföldi embercsempészek.
Május végéig mintegy 606 külföldi embercsempész sétált ki összesen 26 büntetés-végrehajtási intézetből, köszönhetően a kormánynak. A BvOP akkor azt állította, további 202 fogvatartott elengedése várható. A tájékoztatás időpontjában tehát összesen 808 külföldi állampolgárságú, jogerősen elítélt, kiutasított fogvatartott volt, akik kizárólag embercsempészést követtek el, azaz ennyien feleltek meg a jogszabály által meghatározott feltéteknek.
Két hónap alatt azonban a létszám nem csökkent, hanem nőtt, így ismételten külföldi embercsempészek százai távozhatnak szabadon.
A 24.hu újabb megkeresésére a BvOP azt írta, hogy
augusztus 4-éig 1385 külföldi állampolgárságú, embercsempészetért jogerősen elítélt, kiutasított fogvatartottat bocsátottak reintegrációs őrizetre.
A május végén és augusztus elején közölt adatok között tehát 577 fő az eltérés.
Már szabályszegők is vannak
A reintegrációs őrizet szabályai szerint ha a rendőrség azt észleli, hogy az elítélt a meghatározott kötelezettségét megszegve a reintegrációs őrizet kezdetének megállapítását követő 72 órán belül Magyarország területét nem hagyta el, vagy a magatartási szabályt megszegve a reintegrációs őrizet időtartama alatt Magyarország területére visszatért, úgy „az elítéltet elfogja, és az elfogás helyéhez legközelebb eső büntetés-végrehajtási intézetbe állítja elő.” Ebben az esetben a reintegrációs őrizet megszűnik, és az elítéltnek a hátralévő szabadságvesztését is le kell töltenie, sőt ilyenkor feltételes szabadságra sem bocsájtható már – összegzi a hírportál.
Rétvári Bence belügyi államtitkár szerint az embercsempészek ellenőrzésére hatékony módszert dolgoztak ki a Nova.mobil-alkalmazás használatával. A probléma csak az, hogy
az említett applikáció nyomonkövetésre és helymeghatározásra nem alkalmas, akkor van haszna, ha igazoltatják a hazánkból kiutasított személyeket.
Ám még ilyen nyomon(nem)követés mellett is sikerült elfogni mintegy 6 személyt, akik megszegték a szabadon bocsátása feltételeit, így őket visszakísérték a bv-intézetbe.
Közülük hárman 72 órán belül nem hagyták el Magyarország területét, majd utána bűncselekmény elkövetése közben érték őket tetten. Egy személy 72 órán belül követett el bűncselekményt, amiért előállították.
Két főről– egy török és egy grúz állampolgárról, akiket határforgalom-ellenőrzés-, illetve igazoltatás során vontak intézkedés alá – megállapították, hogy nem hagyták el 72 órán belül Magyarország területét, ezzel megsértve a részükre meghatározott magatartási szabályokat.
A kormány nem kér a Mi Hazánk megoldásából
Rétvári Bence arról beszélt, egy elítélt embercsempész átlagosan csaknem 5 millió forintjába kerül a magyar adófizetőknek. A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára azt is elmagyarázta, „Magyarországnak azért kellett meghoznia ezt a döntést az embercsempészekkel kapcsolatban, mert Brüsszel nem járul hozzá a határvédelem költségeihez, viszont megbünteti hazánkat, ha túlzsúfoltak a börtönök.”
A Mi Hazánk Mozgalom már régóta az önfenntartó börtönök, valamint a más országokkal kötött bérrabtartás mellett van. Ez utóbbi azért is előnyös, mert nem csak megszabadulunk a veszélyes bűnözőktől, de az őket ért esetleges jogsértésekért sem minket terhel a felelősség.
A Fidesz-kormány azonban hallani sem akar érdemi megoldásokról. Ők úgy ítélték meg, a legjobb a börtönök túlterheltségének enyhítésére, ha egyszerűen szélnek eresztik a külföldi bűnelkövetőket, cserébe megígértetik velük, hogy 72 órán belül elhagyják az országot.
Az embercsempészek szabadon engedése nem tetszik Ausztriának sem, Pintér Sándor belügyminiszter ugyanakkor azzal nyugtatta osztrák kollégáját, hogy nem feléjük, hanem Szerbia felé távoznak a Magyarországon szabadon engedett bűnözők.
Kiemelt képünk illusztráció, melyen egy gyanúsított embercsempészt vezetnek elő tárgyalásra a Kecskeméti Járási Bíróságon 2015. augusztus 29-én, fotó: MTI
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!