Ijesztő megállapításra jutott egy angliai tanulmány a tűzoltókkal kapcsolatban: az ezt a hivatást választók nagyobb valószínűséggel halnak meg rákban vagy szívrohamban, mint az átlagemberek.
A hvg.hu által is közölt kutatást az angliai University of Central Lancashire (UCLan) és a brit tűzoltó szakszervezet (FBU) megbízásából végzeték. Noha csak skóciai adatokat vizsgáltak, az eredményeket az Egyesült Királyság egészére vonatkoztatták, miután a körülmények azonosak a többi országban is.
Az adatok elemzéséből kiderült,
a tűzoltók ötször nagyobb arányban halnak meg szívinfarktusban és majdnem háromszor nagyobb arányban agyvérzésben, mint egy átlagos lakos.
Az összes rákbetegséget tekintve a tűzoltók halálozási aránya 1,6-szor nagyobb, mint az átlagembereké, viszont néhány daganattípus esetében ennél jóval nagyobb a különbség: a prosztataráknál például 3,8-szer, a leukémiánál 3,17-szer, a nyelőcsőráknál pedig 2,42-szor magasabb.
Az emelkedett rákhalálozás minden bizonnyal a különböző típusú expozíciókhoz és tűzmérgekhez köthető. A nyelőcsődaganatot és a különböző emésztőszervi rákokat kiválthatja például a tűzből származó részecskék lenyelése, vagy az, hogy szennyezett kézzel esznek. A leukémia okozta halálozási arány pedig káros vegyi anyagoknak, például a benzolnak a bőrrel való érintkezéséből és belélegzéséből adódhat.
Az Occupational Medicine folyóiratban megjelent tanulmány egyértelműen bizonyítja, a jelenleginél nagyobb szükség van a tűzoltók ellenőrzésére, a szennyező anyagok által okozott expozíció csökkentésére és a már érintettek orvosi és anyagi támogatására.
„A bizonyítékok mára tagadhatatlanok, és azonnal cselekednünk kell, hogy a tűzoltást biztonságosabb hivatássá tegyük. Senki sem betegedhet meg, vagy halhat meg csak azért, mert dolgozni megy” – reagált a kutatási eredményekre a brit tűzoltó szakszervezet egyik vezető munkatársa.
Magyarországon szolgálati nyugdíj sem jár
A hírrel kapcsolatban megkerestünk Vidó Attilát, aki amellett, hogy a Mi Hazánk Mozgalom Rendvédelmi Kabinetjének elnöke, egykoron maga is tűzoltó volt, így nem csak a belső viszonyokat ismeri nagyon jól, de egykori bajtársai sorsát is a szívén viseli.
Vidó Attila
Bevezető gyanánt Vidó emlékeztetett:
a második Orbán kormány vette el a rendvédelmi dolgozók szolgálati nyugdíját. Még azoktól is, akik már hosszú évek óta nyugdíjban voltak!
„Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy szinte mindenkitől elvette, pedig vannak olyan foglalkozások és hivatások, amit – minden józaneszű ember beláthatja – nem lehet addig folytatni, mint egyéb munkaköröket. Nem lehet, mert az az elvárás az ilyen emberekkel szemben, hogy mindig 100%-ot teljesítsenek, koruktól és egészségügyi állapotuktól függetlenül” – részletezi lapunknak Vidó Attila.
Mint rámutatott, olyat nem lehet mondai egy tűz- vagy káresetnél, hogy „bocs, de öregek vagyunk és már nem olyan jó a fizikai és egészségügyi állapotunk és ezért tartott tovább meg egy mentés, vagy kárfelszámos”.
„Van olyan tűzoltó bajtársunk, aki egy komoly szívműtét után is kénytelen közel 60(!) évesen szolgálni” – teszi hozzá.
Vidó arra is felhívta a figyelmünket, hogy amikor felszereltek ezek az emberek, akkor úgymond egy „szerződést” írtak alá, amiben az is benne volt többek kötött, hogy 25 év tényleges szolgálati idő után és betöltött 50. életév után elmehetnek szolgálati nyugdíjba.
Ezt a „szerződést” azonban egyoldalúan felrúgta az Orbán-kormány.
A Mi Hazánk szakértője felháborítónak és érthetetlennek tartja az Orbán-kormány ezen lépését, amivel egyedülállóak lettünk az EU-ban: egyedül Magyarországon nem jár semmilyen kedvezmény a tűzoltóknak. Vidó nem érti, miért haragudott meg a kormány a tűzoltókra, miért kezeli őket páriaként, miközben egyúttal igen magas elvárásokat is támaszt feléjük?
Ez az út a semmi vezet!
A Fidesz-kormány döntései hamar éreztették is a hatásukat. A létszámhiány már most legalább 20 százalékos, a fiatalok számára egyáltalán nem vonzó a rendvédelmi szféra, a lemorzsolódás pedig igen magas, a feladatok viszont inkább nőnek, semmint csökkennek.
„A tűzoltóknak egyre több a dolguk, mivel a klímaváltozás és az ezzel járó szárazságok egyre több munkát adnak, valamint a megnövekedett gépjárműforgalom miatt a műszakimentések száma is megnövekedett. A börtönök túlterheltek, ezét a börtönőrök is kénytelen rengeteg túlszolgálatot teljesíteni. A rendőrségnél is elkeserítő a helyzet. Nincs elég járőr, nyomozó, helyszínelő stb., erejüket megfeszítve őrzik a határt. A határvadász projekt – hogy finoman fogalmazzak – nem jött be” – magyarázza Vidó.
Hozzáteszi, reméli, azzal mindenki egyetért, hogy az államnak vannak olyan feladatai, amit mindenképpen el kell látnia azért, hogy nyugalomba és biztonságban élhessünk.
A pénz nem lehet akadály! Sajnos viszont azt is tudjuk, legalább is sejtjük, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben az a jó az államnak, hogy valaki ne érje meg a nyugdíjkorhatárt. Ez a hozzáállás beteges!
– szögezte le a Mi Hazánk kabinetvezetője.
„Még egy nagyon fontos dolog, ami ennek a tanulmánynak a kapcsán a fejembe jutott. Pont az ilyen nagyobb kockázattal járó betegségek miatt, volt a rendvédelmi dolgozóknak (tűzoltó, rendőr, börtönőr) saját és nagyon komoly egészségügyi szolgálata. Na, azt is megszüntették! Bezárták és eladták a BM korházakat, ahol gyorsan és nagyon jó ellátásban részesülhettek azok a kollégák, akik megbetegedtek” – mutatott rá végezetül, kiemelve, hogy a Mi Hazánk Mozgalom éppen emiatt követeli, hogy sürgősen állítsa vissza a kormány a rendvédelmi dolgozók beavatkozói és végrehajtói állománya részére a szolgálati nyugdíjat. Ahogyan követeli a versenyképes javadalmazást is.
Magyar Jelen
Kiemelt képünk illusztráció
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!