24 órás sztrájkot hirdet a Continental makói üzeme, miután a gyár munkavállalóinak érdekeit képviselő szakszervezet hónapok óta nem tud megegyezni a kollektív szerződésről. A csütörtöki munkabeszüntetést múlt szombaton egy nyolc órás sztrájk előzte meg, ám sikertelenül. A gumigyár egyik dolgozója egészen elképesztő dolgokat mesélt arról, miként diszkriminálják az édesanyákat, vagy, hogy milyen indokkal csökkentették az üzem dolgozóinak bérét.
Egy teljes napig leáll a Continental makói gyára annak érdekében, hogy a munkáltató hajlandó legyen érdemben tárgyalni a tavaly nyár elején felmondott kollektív szerződés után, és újabb dokumentumban megállapodjon a munkavállalókkal. A Magyar Jelen értesüléseit megerősítette Radics Gábor, a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség elnöke, aki szerint a munkáltató nem veszi komolyan követelésiket. A szakszervezeti vezető elmondta, tavaly a pandémiás helyzet első hulláma miatt a kormány lehetőséget biztosított arra, hogy a munkáltatók egyoldalúan módosítsák a munka időkeretét. – A munkáltató azzal fordult a szakszervezet felé, hogy 2021. végéig kitolják a munkaidőkeretet, mondván, a munkavállalók előre tudják hozni a szabadságokat. Ez elég abszurd volt, és nem akartunk ekkora szabad kezet adni a munkáltatóknak. 2020. december végéig engedtük volna, ahogy ezt kollektív szerződésbe foglalták más Continental gyárakban. Ezután
a Continental tavaly július elsejével felmondta a kollektív szerződést.
Ez azért is volt aggályos, mert jött a szabadságolási időszak, és amúgy is félgőzzel ment a gyár. Emiatt akadozott a tárgyalás is, a kollektív szerződés pedig 3 hónap múlva hatályát vesztette. És azóta sincs – sorolta az előzményeket Radics Gábor. Szavaiból az is kiderült, a munkáltató a tárgyalás látszatát végig fenntartotta ugyan, az úgynevezett szakszervezeti töréspontoknál azonban továbbra sincs elmozdulás. – Ezért 2020. december közepén a Makói Gumiipari Szakszervezet úgy döntött, hogy ebben a színjátékban nem vesz részt a továbbiakban, eredménytelenül lezártnak tekintettük a kollektív munkaügyi vitát – közölte.
Radics Gábor jelezte, a fokozatosság elvét szem előtt tartva több alkalommal is jelezték, hogy sztrájkbizottságot hoznak létre, de a munkáltatót ez sem mozdította az egyezség felé. – Kezdeményeztünk egy sztrájk keretmegállapodást, hogy se a munkavállaló, sem a munkáltató ne tudjon jogellenes sztrájkcselekményt elkövetni.
Ezután bejelentettük a figyelmeztető sztrájkot, majd a 8 órás munkabeszüntetést, ami múlt szombaton volt.
Ekkor gyakorlatilag megállt a termelés. Ezzel együtt már pénteken írásban elküldtük a munkáltatónak a tárgyalási igényünket, és hétfőre kértünk időpontot. Válaszra sem méltattak minket, de hétfőn délután újabb kérdésünkre annyit közöltek, hogy csütörtökön tudnak legkorábban foglalkozni velünk. Megítélésünk szerint nem vették komolyan a levelünket, inkább csak időhúzásra játszanak, illetve igyekeznek megtörni a sztrájkhajlandóságot. Ezért úgy döntöttünk, hogy
szerdán 24 órás sztrájkot hirdetünk, délután 2 órától
– fogalmazott Radics Gábor.
Hozzátette, a munkáltató folyamatosan csúsztatásokkal bombázza a munkavállalókat a belső levelezési rendszerben, azt állítva, hogy a makói szakszervezet elzárkózik a megegyezéstől, miközben azt állítja, másik két szakszervezet a munkáltatóval kollaboráns lenne. Ráadásul megtiltották a szakszervezetnek, hogy a belső kommunikációs csatorna használatát, mondván, az az övéké.
A makói gyár egyik dolgozója portálunknak úgy fogalmazott, mint minden külföldi multi, a Continental is kicsi pénzzel szeretne nagyot kaszálni. – Évek óta nyirbálják a jogainkat, amit idáig tűrtünk. Most azonban már odáig mentek, hogy
20-30 százalékos normaemelésekkel állnak elő, bejelentés nélkül, technológiai váltásra hivatkozva.
A normatívaemelés tulajdonképen az előállítandó termék mennyiségét jelenti. Ezt emelik 4-5 éve, persze a „dolgozók érdekében” – mondta az alkalmazott, aki elmondta azt is, tavasszal a munkáltató rövidített munkát hirdetett, ami azt jelentette, hogy a vállalat érdekében 75 százalékra csökkentik a bérüket, rövidített munkahetekkel, amivel „megóvják a munkahelyek sokaságát”. – Azt a mintegy háromszáz embert, aki ezt nem írta alá, azt egy emailben, vagy sms-ben elbocsájtották – fogalmazott.
Az üzemi dolgozó beszélt arról is, hogy az édesanyákat is brutálisan diszkriminálják, ugyanis a 13. havi bért a táppénzhez kötötte a munkáltató, ami azt jelenti, hogy
csak az az édesanya kaphatja meg a 13. havi bérét, aki adott évben nem volt táppénzen.
– Mindezt akkor, amikor egy világjárvány közepén vagyunk. Annyit elértünk talán, hogy ha egy édesanya a gyermekével otthon van, akkor az nem számít bele a 13. havi bér elvesztésébe. Emellett Covid-megbetegedés miatti távollét, illetve karantén miatt sem diszkriminálhatják a munkavállalókat, azaz azt az otthon töltött időt nem számíthatják bele a táppénzbe – sorolta.
A szerdai 24 órás sztrájkról az alkalmazott azt mondta, a dolgozók nagy része még mindig fél, hogy ha beáll, elbocsájtják. – Most, a 24 órás sztrájk alatt ki fog derülni, hányan állnak be. Jelenleg 60 százalékon van a sztrájkhajlandóság, de a közösség ereje ezt megdobhatja. A vulkanizálás területén 100 százalék azonban a hajlandóság. Ráadásul tudtommal a mérnökök és technikusok szakszervezetei is mellénk álltak, ami szolidaritási sztrájkot jelenthet a részükről. Az összefogásban van az erő, és nincsenek óriási követeléseink – szögezte le.
Magyarjelen.hu
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!