daextlwcn_print_scripts(false);

Sztrájkba lép az Egyesült Államok legnagyobb filmszínész-szakszervezete – erről döntött a hollywoodi művészeket tömörítő SAG-AFTRA (Screen Actors Guild-American Federation of Television and Radio Artists) országos vezetősége csütörtökön – adta hírül az MTI.

Az Egyesült Államok 160 ezer filmes és televíziós színészét tömörítő szervezet ezzel csatlakozik a forgatókönyvírók május elején kezdett tiltakozó akciójához.

A színészsztrájk hollywoodi idő szerint pénteken kezdődik, és meghatározatlan ideig tart. A stúdiókkal és filmgyártókkal a szerződésekről folytatott egyeztetések szerdán zátonyra futottak, miután a szakszervezet követelései és a filmgyártók ajánlata nem közeledett.

Duncan Crabtree-Ireland, az SAG-AFTRA főtárgyalója az utolsó eszköznek nevezte a munkabeszüntetést, de hozzátette, hogy a filmgyártókat tömörítő szövetség, az AMPTP (Alliance of Motion Picture and Television Producers) nem hagyott más választást. Hozzátette, hogy péntek reggeltől minden tagjuk ott lesz a sztrájkőrségben.

A filmgyártói szövetség, az AMPTP közleményben reagált a sztrájkja, e szerint a szakszervezet figyelmen kívül hagyta a stúdiók “történelmi fizetés és jogdíj növelési ajánlatát”, ami érinti a nyugdíj- és egészségbiztosítási hozzájárulásokat, a próbajátékokra vonatkozó védelmet, és a mesterséges intelligencia felhasználására vonatkozó korlátozásokat a színészek helyettesítésére.

Nincs miből emelni

Az egyik meghatározó amerikai szórakoztatóipari óriásvállalat és filmstúdió, a Disney elnök-vezérigazgatója azt mondta, hogy a sztrájk csak súlyosbítja a “jelenleg is számos kihívást hordozó időszakot”, ami a filmgyártókat érinti. Bob Iger kifejtette, hogy a követeléseknek reálisnak kellene lenniük, az üzleti környezetet, valamint a stúdiók teljesítőképességét figyelembe véve. Ez alatt kétségkívül azt kell érteni, hogy miközben korábban a Disney kb. minden filmje garantált kasszasiker volt, és csak úgy dőlt a pénz a vállalathoz, melyből aztán csurrant-cseppent a színészeknek is, addig ma biztos bukás minden új film és remake. Ennek pedig egyetlen oka van: a szélsőliberális hollywoodi döntéshozók úgy határoztak pár éve, hogy már nem elég a beteg, életellenes propagandájukat diszkréten elrejteni a filmekben. Úgy érezték, a társadalom már “megérett arra”, hogy ezt nyíltan az arcába tolják. A sokszínűség nevében a normális, fehér férfit gyakorlatilag kiszorították a képernyőről, van helyette mindenféle színes, meg deviáns, a legtöbb sorozat és mozifilm központi témája pedig a kultúrmarxista ideák terjesztése. Erre azonban még Amerikában is csak alig vevő valaki.

Vicces egyébként, hogy ezen szélsőliberális, kultúrmarxista nézetek terjesztésében a színészek is aktív szerepet vállaltak, sokan csillogó szemekkel vállalták az ideák terjesztését, most pedig, megannyi bukás után, nem értik, miért nem emelkednek a juttatásaik. “Edd meg, amit főztél” – tartja a mondás.

Sztrájkban a forgatókönyvírók

Ezzel szemben Fran Drescher, az SAG-AFTRA elnöke azt mondta, hogy a stúdiók visszautasították az érdemi tárgyalást bizonyos témákról, ezért amíg nem hajlandók a jóhiszemű egyeztetésekre, megállapodás nem elérhető.
A színészek képviselete a hosszú távú szerződésekről szóló tárgyalásokon azt állította, hogy a stúdiók és az internetes filmipari cégek, a streaming szolgáltatók egyoldalúan komoly módosításokat vezettek be, gyakorlatilag átalakították a filmipar teljes üzleti modelljét, miközben a közreműködő színészek szerződéseit befagyasztották.

Elnézve az elmúlt pár év forgatókönyveit, azt hihetnénk, az írók már legalább 5 éve sztrájkba léptek, ám a valóság az, hogy csak májusban kezdtek tiltakozni.  A forgatókönyvírókat tömörítő szakszervezet (Writers Guild of America) a színészekhez hasonló követelésekkel a tavasz utolsó hónapjának elején sztrájkot hirdetett, ami azóta akadályozza a forgatásokat, valamint forgatókönyv alapján készülő televíziós showműsorok gyártását.

A színészek szakszervezete és a forgatókönyvírók érdekképviselete legutóbb 1960-ban sztrájkolt egyszerre, amikor a színészek munkabeszüntetését, az SAG elnökeként Ronald Reagan vezette.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);