daextlwcn_print_scripts(false);

Soprontól Budapesten át Szegedig nem telik el úgy nap, hogy ne jelentené be valamelyik vendéglátós, vagy a szolgáltató szektorban tevékenykedő egyéb vállalkozó, hogy a megemelkedett rezsiárak miatt nem tudja tovább folytatni a munkáját, kénytelen felfüggeszteni, vagy akár véglegesen bezárni az üzletét. 

Az alapanyagot ki kell fizetni, de a kenyér nem lehet kisebb

Míg négy évvel ezelőtt 125 forintba került a malomból a kenyérliszt kilója, ma 260 Ft, ami 112 százalékos növekedést jelent. A vaj ára 225 százalékkal, a pékség minden berendezéséhez szükséges áram ára pedig még jobban, 360 százalékkal drágult ezalatt az időszak alatt. Ezzel szemben a Szívügyem jellemző fél kilós kenyere 490 forintról csupán 700-ra nőtt. Az alkalmazottak elvárt bére másfélszeres lett, ahogy emelkedtek a karbantartási és amortizációs költségek is, a keresleti oldalon ugyanakkor sorra szűntek meg a viszonteladók és a mindezen felül a tulajdonosnak is meg kellene élnie – összegezte a problémát egy interjúban a kényszerből bezárt Szívügyem pékség tulajdonosa.

Krízisben a szállásadók

Nehéz dolga van annak, akinek Nagyatádon kellene megszállnia, ugyanis az energiaköltségekre hivatkozva a település négy hoteljéből három máris bedobta a törölközőt.

Október végétől végleg bezár a Park Hotel és Étterem, a tulajdonos jelentése szerint 14 ember megélhetésének lett vége egyik napról a másikra.

A 18 szobás hotel és étterem havi gázszámlája a fűtési szezonban eddig 500-600 ezer forintra rúgott, jelen helyzetben viszont 3,5-4 millióra emelkedne. November elsejétől a 60 szobás Hotel Solar is bezár egy időre, a dominóelv alapján pedig masszőrök, kozmetikusok, fodrászok, műkörmösök és a kávézók-éttermek is megérzik majd a vendéghiányt.

Friss hír, hogy a határozatlan idejű bezárás mellett döntött a szegedi Tiszavirág Hotel és Kávézó nemrég, amely hivatalosan október 10-től nem fogadja a vendégeket. A bejelentésben nem szerepelt a konkrét indoklás, de a helyi lapok arról írnak, hogy egyértelműen a “rezsicsökkentés” volt az utolsó csepp a pohárban.

A soproni Hotel Lövér sem fogad több vendéget, miután a szálloda vezetése megegyezéssel megszüntette a szállodára vonatkozó üzemeltetői, bérlői szerződést a tulajdonos Danubius Hotels, valamint a bérlő-üzemeltető Bartha Hotel Kft. között. A hotel 39 év után kényszerült erre a döntésre, az  indoklás szerint a tőlük független külső körülmények kedvezőtlen alakulása miatt.

Úsznak a számlában a tanuszodák

A versenyszféra mellett tisztán látszik, hogy

a közszféra, az önkormányzati szolgáltatások és az egyházi fenntartású intézmények se győzik tovább.

Szintén november 1-jei hatállyal zár be a  Budaörsi Városi Uszoda és Strand (BVUSS) az energiakorszerűsítési felújítási munkálatok és a rezsiköltségek miatt, melyről még egy korábbi rendkívüli testületi ülésen született döntés. A BVUSS közlése kiterjedt arra is, hogy a bezárás érinti a saját szervezésű úszásoktatásaikat és egyéb szolgáltatásaikat, illetve a náluk sávot bérlő összes sportegyesület edzéseit is. A helyi uszoda Facebook-oldalán arra is felhívták a figyelmet, hogy a megvásárolt bérleteket az újranyitást követően időarányosan meghosszabbítják.

Október 10-től a Kőbányai Gyermek és Ifjúsági Szabadidő Központ (KÖSZI) tanuszodáját is bezárják a  megemelkedett fenntartási költségek miatt. Információk szerint a bezárás alatt energiakorszerűsítési, belső karbantartási munkákat végeznek azért, hogy tavasszal már jobb körülmények között nyithassanak ki.

Kecskeméten a református intézményben tanuló diákok szülei kaptak levelet, melynek tartalma szerint a Kecskeméti Református Gimnázium a rezsiszámla emelkedése miatt megszorításokra kényszerül. A levelet  Varga Nándor elnöklelkész és Simonné Bakó Mária főgondnok írta alá. Kiemelik, hogy a Kecskeméti Református Egyházközség által fenntartott intézményeket drasztikusan érinti az energiaárak drágulása.

Körbeküldött számításaik szerint a hődíj a korábbinak a 14-szerese lett, ez pedig százmilliós többletköltséget jelentene, amit nem tudnak kigazdálkodni.

A levél konkrét intézkedéseket említ. Október 10-től bezárják a korábban Orbán Viktor által felavatott a tanuszodát és estétől már az Újkollégium épületét is.

A levél szerint, amennyiben a gáz, a távhő és az áram drágulását az állam nem kompenzálja, akkor további megszorításokra kényszerülnek. Meg is nevezik,

hogy visszajöhet az online oktatás.

(Index, napi.hu, Magyar Jelen, nyitókép: Szélmalom Csárda) 

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);