2021 nyara óta fizetni kell a Diósjenő–Kemence erdészeti magánút autós használatáért. A tulajdonos, az Ipoly Erdő Zrt. és a zöldhatóság az éves engedélyért hatvanezer forintot, a heti engedélyért nyolcezer forintot számít fel. A helyi lakosok (öt települést érintett) évi hétezer forintért kapják meg az engedélyt az áthajtásra. Az úthasználati díj bevezetésére az indoklás szerint a természeti értékek és az erdővagyon védelme, valamint a balesetek elkerülése miatt került sor, mert az út nem felel meg a közúti közlekedési szabványoknak.
Hatósági figyelmeztetés (forrás: saját)
A környezetvédelem elsőrangú közös érdekünk, ebben nincs vita. Ugyanakkor emberségesnek is kell maradnunk, és erre már nincs tekintettel a hatóság és az erdészet. Mert hétezer forint nem sok pénz egy részvénytársaság és egy hivatal felől nézve, ha azonban heti, kétheti konyhapénzként nézzük idős emberek pénztárcájában, akkor nagyon is számon tartott fillérekről beszélünk. Ők azok az idősek, akik gyalog már nemigen jutnának ki gombászni az erdőre, nem tudják hazacipelni a forrásvizet az ötliteres kannában, és az sem mindegy nekik, hány kilométeres kerülő úton jutnak el a szomszéd falu temetőjébe elhunyt rokonaik sírjához. Meg aztán az öt településsel elég szűkre is szabták azt a kört, amelynek lakosai hétezer forinttal „megússzák” a díjfizetést, hiszen van még a környéken vagy egy tucat község.
Ahol sok Tiborc él (forrás. alaptabor.hu)
Az itt élő idős emberek lélekszáma tíz-tizenötezer fő lehet. Öt-hétezer autót számolhatunk rájuk, ami hétezer forinttal számolva is harminc-negyvenmilliós bevételt hoz, és ha ebből háromezer autó után a teljes díjat meg kell fizetni, akkor már százmilliós nagyságrendet jelent a végösszeg. Talán ezért is a nagy aggódás az elgázolt békák és a balesetek miatt… Csakhogy a természet értékeibe az ember is beletartozik. Az idős nógrádi magyar is, szociális és pszichés jóllétével együtt, amit az biztosít, ha ingyen kimehet az erdőre, ahol friss és sokféle gombát szedhet, és otthon forrásból merített vízből főzheti meg a levest. És mindezért kevesebb benzint is fogyaszt – védve a környezetet! –, mintha a legközelebbi Lidlbe autózna, hogy hatszáz forintért vegyen húsz deka csiperkét.
A teherforgalom és a pizzafutárok cégei fizessenek – bár ez esetben sem látszik világosan, hogy a díj hogyan is védi meg az erdőt a légszennyezéstől. Lehet, hogy őket egyszerűen ki kellene tiltani a békák érdekében? Akkor ugyan fuccs a részvénytársaság millióinak, viszont talán a pizza árát nem növeli az erdészeti díj, ami pedig jó. Persze még jobb, ha otthon sütjük meg.
Zemplényi Tivadar: Szegény asszony otthona (1895. forrás: hung-art.hu)
A részvénytársaság vezetői és a hatóság emberei is tanulták az iskolában a „Fölszántom a császár udvarát” című népdalt. Ha elfelejtették volna, irány az Opera, benne van a Háry Jánosban. Ha nem elég, hallgassák meg a Bánk bánt is, hogy megnyíljék fülük a Tiborcok panaszára. Isten áldja meg őket, ne sanyargassák környékbeli idős magyar népüket olyan díjakkal, amelyek legfőképp „a békák is fontosabbak nálad” – megalázó érzését erősítik bennük. Ezeknek az embereknek nincs sokuk, legalább nyugvásuk lehessen, hogy nem fizetnek azért, ami az övék is. Kevesebb profitot, több jólétet, ingyenes erdőjárást az időseknek!
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!