A projekt keretében először az illegális hulladéklerakással leginkább érintett területeket tisztítják meg – hangzott el a projekt első ülésén csütörtökön, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közleménye szerint.
Az online videókonferencián a közreműködő szervezetek vezetői, a pilotprojektek képviselői, illetve meghívott szakemberek vitatták meg az illegális hulladék felszámolásának végrehajtási tervét – számolt be a minisztérium közleménye alapján az MTI.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter köszöntőjében elmondta, hogy az idei feladat a pilotprojektek lefolytatása, és azok alapján az idei ütemtervek végrehajtása.
A miniszter emlékeztetett, hogy
a projekt célja az elmúlt évtizedekben felhalmozódott, a közterületen fellelhető illegálisan lerakott, elhagyott hulladék több ütemben történő felszámolásának elősegítése, valamint keletkezésének megelőzése.
Boros Anita, a projektet irányító építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkár a közlemény szerint elmondta, hogy az első szakaszban az erdőkben, a nemzeti parkokban, a folyók mentén, a vasúti és közúti létesítmények mentén, valamint az önkormányzati közterületen fellelhető, jogellenesen elhelyezett hulladékot számolják fel ütemezett, előre meghatározott elvek alapján.
Emellett lehetőséget fognak biztosítani a települési önkormányzatok és a civil szervezetek számára, hogy egy pályázati rendszer keretében csatlakozzanak a projekthez – emelte ki Boros Anita, hozzátéve:
mindenki segítségére számítanak, aki tenni kíván azért, hogy tisztább országban élhessen.
Mint mondta, a HulladékRadar applikáción keresztül bárki könnyedén bejelentheti, ha illegálisan lerakott hulladékot lát, a bejelentések helyszíneit beazonosítják, ezután a közreműködő szervezetek gondoskodnak majd a hulladék felszámolásáról.
A kormány két hete döntött arról, hogy a klíma- és természetvédelmi akciótervben foglaltakkal összhangban megkezdi az illegális hulladék felszámolását. Az ITM ebben korábban nem látott állami, önkormányzati és civil szervezeti összefogásra számít – írja közleményében a tárca.
Ebben a MÁV Zrt., a Magyar Közút Nzrt., az Országos Vízügyi Főigazgatóság, az erdészeti társaságok és nemzeti park igazgatóságok vállalnak majd meghatározó szerepet, hiszen saját területükön ők lesznek a feladat gazdái.
(MTI – Fotó: shutterstock.com)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!