Porig égett a svájci “One Happy Family” NGO migránsoknak épült közösségi háza Mytilenében, Leszbosz szigetén. A szigeteken már egy tucatnyi létesítmény jutott erre a sorsa egy héten belül, amit a migrációt támogató civil szervezetek működtettek.
Mind Törökország, mind az Európai Unió igyekszik a másikra hárítani a felelősséget a görög-török határon feltorlódott migránsok kapcsán, miközben Görögországban a hangulat egyre kiélezettebbé válik.
Leszbosz szigetén már több mint 21,000 illegális bevándorló torlódott fel, a legtöbben egy túlzsúfolt táborban élnek, amit eredetileg 3,000 fősre terveztek, miközben további 3,5 millió várakozik Törökországban.
Leszbosz már 2015-16-os válság idején is „Európa kapuját” jelentette. Akkor több mint 800,000 közel-keleti, illetve afrikai migráns kötött ki a szigeten, hogy innen induljon meg Németország és Svédország felé.
Múlt héten (jelentős török segítséggel) illegális bevándorlók százai értek partot a görög Aegean szigetek valamelyikén, ebben nagy szerepet játszottak a Görögországban működő NGO-k, akik a török hatóságokkal összejátszva segítették a migránsok bejutását az országba, ahol aztán élelemmel, orvosi segítséggel, szállással és információkkal látták el őket.
Az illegális bevándorlást segítő NGO-knak köszönhetően egyre több és több afrikai és közel-keleti halmozódott fel a szigeteken, amit a helyiek végül megelégeltek, hiszen a migránsok ellátásának terheit a szigetlakók viselik. Ezért azt követelték, a Moria „menekülttábor” zárjon be, továbbá az újabb hajókat a felháborodott görögök már nem is engedték kikötni.
Mivel a külföldről pénzelt civilszervezetek továbbra sem kívántak felhagyni tevékenységükkel, az indulatok elszabadultak, több bevándorlást támogató aktivista megsérült, vagy elmenekült az országból. Néhány migránsoknak épült létesítmény, köztünk a svájci “One Happy Family” közösségi háza, pedig lángra lobbant.
Eközben a migránsok is panaszkodtak, hiszen mikor erőszakosan megpróbáltak betörni Görögország területére, akkor a határvédelmi egységek bántalmazták és visszaszorították őket Törökországba.
Törökország politikai haszon reményében használja fel a bevándorlást
Vasárnap Erdogan követelte Görögországtól, hogy „nyissák meg a kapukat” a „menekültek” előtt.
„Mi teljesítettük az EU-val kötött megállapodás ránk eső részét, miközben az EU alig tett eleget a minimális követelményeknek. Reméljük, ezúttal más lesz a helyzet.”
A 2016-ban megkötött EU-török megállapodást értelmében Törökország garanciát vállalt, hogy feltartóztatja az emberáradatot, cserébe az unió 6 milliárd eurós „segélyben” részesíti az országot, illetve Törökország gyorsított eljárásban megkapja az EU tagságot, a török állampolgárok pedig szabad (útlevél nélküli) utazási engedélyt nyernek az unió egész területén.
Erdogan szerint azonban az EU nem teljesítette a megállapodás ráeső részét, nem vette ki a részét megfelelően a migránskrízis kezeléséből sem, a beígért összegeket sem teremtette elő, ezért Törökország nem „védi tovább Európa kapuját”. Majd hozzátette, kész Brüsszelbe utazni, hogy új megállapodást kössenek.
Hadiállapot a határon
Miközben Erdogan az unióval való tárgyalást folytatásáról, és az egyezmény megújításáról beszél, török katonák könnygázsortüzet adnak le a görög határőrökre a migránsok rohamának támogatására. Ez már szinte hadüzenet…
https://www.facebook.com/110166040594810/videos/232780231097642/
A gazdák is kivonultak
A görög lakosság rendkívül hálás az országukat védő határőröknek. A közeli települések lakói élelmet és vizet visznek a határra, többen jelentkeztek önkéntesnek. A görög gazdák pedig ennél is messzebbre mentek, traktorokkal vonultak a határ védelmére. Nem is akárhogyan: Disznó vizelettel permetezik a török oldalon felsorakozó határsértőket.
https://twitter.com/i/status/1236779553613393927
Az Amnesty International szerint a bevándorlóknak joga van betörni az országba, a görögöknek pedig bűnt követnek el amikor saját életterüket védik
“Európát nem kell védeni azoktól az emberektől, akik csak biztonságot keresnek. A (görög) határon lévő menekültek és bevándorlók segítséget kérnek, és ehhez minden joguk megvan az EU-s és a nemzetközi jog szerint.” (Amnesty International)
Itt vannak a csupán “segítséget kérő” menekültek. Ezek ellen nem kéne védekezni az Amnesty szerint.
https://www.facebook.com/vlbelang/videos/597304794186978/
elemi.hu
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!