Alacsony kínálattal és magas árakkal nyitja a szezont a bérleti piac: folyamatosan erősödő kereslet mellett az árak további emelkedésére figyelmeztetnek a Duna House szakértői. A 2022-es év gazdasági és politikai eseményei szinte azonnal formálni kezdték a teljes hazai ingatlanpiacot. Az év elején a háború elől menedéket kereső ukrán állampolgárok érkezése fokozta az albérletek iránti keresletet. Majd az év második felében az emelkedő kamatszint miatt megdráguló lakáshitelek, az infláció, valamint az euró árfolyam kilengései szorítottak többeket a bérleti piacra – írja a napi.hu a Duna House közleményére hivatkozva.
Ezen folyamatok a szezon eleje óta sem mérséklődtek, sőt, a kereslet folyamatosan emelkedik, miközben a kínálat jobb esetben is csak stagnál.
A bérleti piac igazi szezonja azonban még csak most kezdődik, a június vége, valamint a felvételi ponthatárok kihirdetése minden évben jelentős kiugrást jelent a keresletben. A tavalyi év érdekessége, hogy kevésbé volt erős a roham, azonban az árak tekintetében ettől függetlenül is drágulást tapasztalhattak az albérletkeresők és ez várhatóan az idei évben sem lesz másként
– mondta el Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.
Az albérletárak az elemzések szerint leginkább akkor csökkenhetnének, ha a kormány végre érdemben tenne valamit az infláció visszaszorítása érdekében, vagy elindulna egy jelenetős kamatcsökkentési periódus a bankok részéről, ami nyomán ismét emelkedhetne a hitelfelvételi- és lakásvásárlási kedv. Amíg ez nem történik meg, a kiszolgáltatott lakosság egyre borsosabb áron juthat albérlethez.
Eladás helyett inkább kiadják
“Az idei első negyedév lassan élénkülő érdeklődéssel és emelkedő tranzakciószámmal zárult az eladó ingatlanok piacán. A korábban befektetésként vásárolt ingatlanokat tulajdonosaik jellemzően inkább megtartják és továbbra is rövid vagy hosszú távú albérletként hasznosítják, valamint a stagnáló, néhol csökkenő áraknak köszönhetően egyre többen fordítják megtakarításaikat ingatlanba, így a várakozások szerint a szezon kezdetéig bővül majd az elérhető kínálat” – tette hozzá Benedikt Károly.
Árak tekintetében továbbra is Budapest a legdrágább. Vannak olyan kerületek, ahol egy “jó minőségű garzon” bérleti díja elérheti a havi 430-450 eurót (beszédes, hogy a “magyar” fővárosban már az albérletárakat is euróban adják meg – a szerk.).
Ha nem csak a garzonlakásokat, hanem minden kiadó albérletet vizsgálunk, akkor a fővárosban átlagosan havi 200 ezer forintért juthatunk albérlethez (plusz a 2-3 havi kaució ugyebár, ami szinte mindenhol követelmény). De vidéken sem sokkal jobb a helyzet.
Fotó: Getty Images
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!