daextlwcn_print_scripts(false);

Magyarország bejelentette, hogy nem fizet, mert szerintük az Európai Unió tartozik 2 milliárd euró hozzájárulással a határ védelméhez – írja az Euronews. Az uniós bírság közben napi 1 millió euróval növekszik, és végül levonható a Magyarországnak járó támogatásokból.

Magyarország elmulasztotta az Európai Bíróság (EB) által kiszabott 200 millió eurós bírság kifizetésének első határidejét – emlékeztet az Euronews. A lap szerint ez arra késztette az Európai Bizottságot, hogy küldjön egy második fizetési felszólítást, és előkészítse a terepet a közelgő frontális összecsapáshoz. Az új határidő a büntetés kifizetésére szeptember 17.

Nincs mozgástér a Bizottság szóvivője szerint

Amennyiben Magyarország addig nem utalja át az átalányösszeget, az Európai Bizottság, amelynek kötelessége biztosítani, hogy a tagállamok betartsák az Európai Bíróság ítéleteit, úgynevezett „beszámítási eljárást” indít, és a 200 millió eurót levonja Magyarországnak az uniós költségvetésből juttatott részéből, amelynek egy része továbbra is be van fagyasztva a jogállamiság csökkenése miatt.

„Itt nincs mozgástér. Követnünk kell az alkalmazandó eljárásokat”

– mondta hétfőn a Bizottság szóvivője. Mint emlékeztetnek, egy júniusban hozott ítéletében az Európai Bíróság megállapította, hogy Magyarország „példátlan és kivételesen súlyos uniós jogsértést” követett el, mivel az ország régóta korlátozza a menedékjogot. A jogsértés miatt az EB 200 millió eurós átalányösszegű bírságot szabott ki. Orbán Viktor „felháborítónak és elfogadhatatlannak” nevezte a bíróság döntését.

„Úgy tűnik, hogy az illegális migránsok fontosabbak a brüsszeli bürokratáknak, mint a saját európai polgáraik”

– mondta a miniszterelnök megfeledkezve arról, hogy az Európai Bíróság székhelye Luxemburgban van. A Bizottság július 16-án küldte el az első fizetési felszólítást, 45 naptári napot adva Magyarországnak a tranzakció lebonyolítására. A határidő múlt pénteken járt le, és nem utaltak pénzt. Ez arra késztette a Bizottságot, hogy hétfőn második fizetési felszólítást küldjön, további 15 napot adva a válaszadásra.

Miért jut azonnali CT-vizsgálathoz az illegális migráns, ami után szabadon távozhat?

Szeptember 31 újabb fontos határidő

Ha Budapest nem enged, a Bizottság elindítja a „beszámítási eljárást”, és „azonosítja a Magyarország felé az uniós költségvetésből esedékes kifizetéseket, és ebből levonjuk az érintett összeget” – magyarázta egy szóvivő. A végrehajtó testület külön vizsgálja az Európai Bíróság által Magyarországra kiszabott napi 1 millió eurós bírságot, amely minden egyes nappal nő, amikor a kormány továbbra is figyelmen kívül hagyja a júniusi ítéletet. Budapestnek szeptember 31-ig kell magyarázatot adnia arra, hogy milyen intézkedéseket vezetett be – ha egyáltalán bevezetett – a menedékjog korlátozásának feloldására. „E válasz tartalmától függően folytatjuk vagy nem folytatjuk a napi 1 millió eurós bírságra vonatkozó fizetési felszólítást” –tette hozzá a szóvivő.

Magyarország 2 milliárd eurót követel a határvédelem költségei miatt

A múlt hónapban Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter megerősítette, hogy a kormány nem hajlandó elfogadni az Európai Bíróság ítéletét. Gulyás azzal fenyegetőzött, hogy a szemet szúró bírság megtorlásaként a belga fővárosokba buszoztatja a migránsokat.

„Ha Brüsszel migránsokat akar, akkor megkapja őket” – mondta Gulyás. Hozzátette, hogy „mindenkinek egyirányú jegyet adunk, ha az EU lehetetlenné teszi a migráció megállítását a külső határon”.

A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, Rétvári Bence arról beszélt, hogy a határvédelemhez való hozzájárulásként Magyarországnak kétmilliárd eurós követelése áll fenn a Bizottság felé, és ezt jogi eljárásban érvényesíteni kívánja. Rétvári szerint azért ennyit, mert ennyibe került a magyar határvédelem 2015 óta. Anita Hipper, a Bizottság bel- és migrációs ügyekért felelős szóvivője a Szabad Európa megkeresésére elmondta, hogy Magyarország 2021 és 2027 között körülbelül 104 millió eurót fordíthat határvédelemre, vízumintézkedésekre és migrációs célokra az erre a célra a költségvetésen belül létrehozott pénzügyi keretből.

(Euronews nyomán)

A tömeges bevándorlás miatt marad a válsághelyzet

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);