Mint arról korábban már beszámoltunk, Japán megkezdte ipara hazatelepítését Kínából, amit a kínai kormány aggódva vett tudomásul, ugyanis attól tartottak, az eset precedensértékű lehet. Félelmük beigazolódni látszik.
A Trump adminisztráció és a félvezető gyártó vállalatok új chipgyárak létesítését tervezik az Egyesült Államokban, miután egyre nő az aggodalom az Ázsiának való kiszolgáltatottság miatt az iparágban
– írja a Wall Street Journal.
Ha ez a visszatérés valóban bekövetkezne, azzal az Egyesült Államok egy évtizedes tendenciát fordítana meg. A korábbi gyakorlatban az olcsóbb termelés, az ellátási láncok és az ösztönzők miatt az amerikai technológiai vállalatok tömegesen helyezték át a gyártást Ázsiába.
Viszont a globális járvány beköszönte, és a világ gazdaságának leállása felhívta a figyelmet a globalizmus egyik legnagyobb gyengeségére, az ellátási láncok sérülékenységére. Az amerikai döntéshozók különösen Taivantól való függő helyzet miatt aggódnak. A félautonóm sziget Kína szerint saját fennhatósága alá tartozik, és ott található a világ legnagyobb chipgyártó vállalata, a Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), a világ három vállalata közül az egyik, amely képes a legmodernebb chipek előállítására.
A Trump adminisztráció ennek érdekében tárgyalásokat kezdeményezett több gyártóval, köztük az Apple-el, a TSMC-vel és az Intellel. Ez utóbbi megerősítette, érdekeltek a hazatelepülésben. Előbbi kettő egyenlőre nem hozott döntést az ügyben, bár elmondták, nyitottak a tárgyalásra.
Egyes források szerint az USA döntéshozó a dél-koreai Samsungot is rá akarják bírni, hogy a fejlettebb chipeit az országban gyártsa. A koreai vállalatnak egyébként már van egy üzeme Austinban.
Az amerikai kormányzat célja, hogy az ország dominanciáját az elektrotechnológiai termékek gyártása terén megerősítse. Bob Swan, az Intel vezérigazgatója a Védelmi Minisztériumnak írt levelében úgy fogalmazott, hogy a hazai gyártás és a technológiai dominancia megerősítése fontosabb, mint valaha. Az Egyesült Államok szerepének növelése a gyártásban már korábban is napirenden volt, de az ellátási láncok sérülékenysége könnyen felgyorsíthatja a folyamatokat.
(Portfolio.hu nyomán – Fotó: Getting Images)