Tiltakozó akciót szervezett kedden délután Csíkszereda polgármesteri hivatala a román kormány közigazgatási reformként bemutatott, költségcsökkentést előirányzó rendelettervezete ellen.
Az akció keretében a Szakszervezetek Művelődési Házának homlokzatáról eltávolították a rangos eseményeket hirdető bannereket, és hűlt helyükön csupán egyetlen óriásbanner üzeni, mi mindent veszít a hargitai megyeszékhely, ha a bukaresti kormány nem gondolja meg magát. A tiltakozáson Sógor Enikő alpolgármester ismertette az ügyben Marcel Ciolacu miniszterelnöknek, Marcel Boloș pénzügyminiszternek és Petres Sándornak, Hargita megye prefektusának eljuttatott átirat szövegét. A levélben felhívták a figyelmet arra, hogy a közigazgatási reformként bemutatott kormányrendelet-tervezet Csíkszereda esetében felbecsülhetetlen károkat okozna az intézményrendszerben.
Az önkormányzat illetékesei szerint ellehetetlenítené a Csíkszeredát pezsgővé, vonzóvá, identitásában erőssé tevő események, rendezvények szervezését, támogatását.
Emlékeztetnek, hogy a székelyföldi városban az elmúlt 30 évben létrejött három nagyon erős kulturális intézmény és egy sporttevékenységeket biztosító önkormányzati klub. Az átirat nagyon fontosnak tartja, hogy a kormány felismerje: a megyeszékhelyen a múzeum, a színház és a néptáncegyüttes, valamint a Városi Sportklub működése is megszűnik, ha elfogadják az önkormányzatok költségvetési döntéseit korlátozó rendeletet.
„Sokak elképzelésével ellentétben számunkra a tét most nem az önkormányzatok karcsúsítása, hanem az identitásunk megőrzése, a közösségünk megerősítése, a fiataljaink itthontartása, illetve hazavonzása. Határozottan tiltakozunk a tervezet ellen, és minden eszközzel kiállunk intézményeink és a jövőnk érdekében!”
– szerepel a kormány vezetőinek eljuttatott felhívásban.
A román kormánykoalíció vezetői – Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) pártelnök, kormányfő és Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetője – a múlt héten jelentette be, hogy a koalíciós pártok megállapodtak az állami kiadások lefaragásáról és a bevételek növeléséről.
A takarékossági intézkedések közül 200 ezer betöltetlen közalkalmazotti állás felszámolását, az „indokolatlan” pótlékok eltörlését, valamint intézmények összevonását és felszámolását emelték ki. A kiadások csökkentésével az év végéig mintegy hatmilliárd lejes megtakarítást akarnak elérni. Ugyanilyen mértékben tervezik növelni a költségvetési bevételeket is.
A bejelentett reformcsomag tiltakozást váltott ki minden érintett szektor – az adókedvezmények megvonását kifogásoló IT-szektor és az építőipar, valamint az intézményösszevonások és a létszámstop ellen tiltakozó kulturális szféra és az igazságszolgáltatás – részéről, a kormánypártok egyes politikusai pedig kölcsönösen koalíciós partnerüket hibáztatják a kialakult helyzetért. Hétfői memorandumában a romániai múzeumok országos hálózata közölte, hogy az ország kulturális intézményeinek több mint felét érintik a kormány költségcsökkentő tervei, a 469 jogilag bejegyzett intézmény 61 százalékát kellene átszervezni vagy megszüntetni.
A napokban közös nyilatkozatban tiltakoztak a székelyudvarhelyi kulturális intézmények vezetői a román kormány költségcsökkentő tervei ellen, szerintük ez ellehetetlenítené a székelyföldi város kulturális életét. Szót emelt a rendelettervezet ellen Korodi Attila csíkszeredai és Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester is; rámutattak: a tervezett intézkedés ellehetetlenítené a magyar kulturális intézmények működését, a kisvárosok közösségi életét, és etnikumok közötti környezetben a magyar intézmények létét is veszélyezteti – számol be a kronikaonlie.ro.
(fotó:MTI)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!