Az Azénpénzem.hu számításai szerint, ha valaki jelenleg az átlagbért ATM-ből kiveszi, ennek banki átlagos költsége évente a 100 ezer forintot is meghaladja. Körülbelül ennek felét annak is állnia kell, aki igazán körültekintő, és még a „pénzügyi rezsicsökkentést” is maradéktalanul kihasználja.
A parlamentben 2013 novemberében fogadták el a „pénzügyi rezsicsökkentés” szabályait. A következő év februárja óta vehetnek fel a banki ügyfelek díjmentesen havi 150 ezer forintot, legfeljebb két részletben. A munkabérhez jutás költségének kérdését forróvá a kormány által bevezetett tranzakciós illeték tette – írta meg a 24.hu.
Amikor erről döntés született, a sarcmentesen felvehető összeg nagyjából megfelelt a KSH által jegyzett átlagkeresettnek. Azóta azonban jelentősen elszállt az infláció, az – erősen felpumpált – adatok szerint az átlagkereset ma már 414,e ezer forint. Még a medián (amennyinél ugyanannyian kapnak többet, mint amennyien kevesebbet) bruttó értéke is csak hajszálnyival maradt 500 ezer forint alatt. A díjmentesen kivehető készpénz limitje azonban azóta sem emelkedett, az mind a mai napig alig 150 ezer forint.
A portál számításai szerint, ha valaki jelenleg az átlagbért egyszerűen ATM-ből kiveszi,
annak havonta átlagosan 8,6 ezer forintot kell kifizetnie azért, hogy hozzájusson a saját, megadóztatott béréhez.
A költsége így évente a 100 ezer forintot is meghaladja. Még nyilatkozat mellett is átlagosan közel 4 ezer forintért lehet hozzájutni az átlagbérhez a bankjegykiadókból. Még ha kínosan ügyel is a hitelintézeti ügyfél arra, hogy a legkedvezőbb (a banki saját ATM használata) megoldást válassza. A teljes költség évente így is közelít az 50 ezer forinthoz.
Ebben az összegben viszont még benne sincs a számlavezetés havi díja, illetve a kártyáért fizetendő összeg. Pedig ezek sem minősíthetőek “aprópénznek”, ráadásul folyamatosan emelkednek. Kifejezetten rossz módszer, ha valaki mindig az éppen csak szükséges kápét veszi fel az ATM-ből.
Több bank alkalmazza a minimum-, illetve fix díjat. Ez az az összeg, amivel mindenképpen terhelnek minket, tekintet nélkül az ügylet nagyságára. Megemlíthető az OTP, mely az idegen ATM-et igénybe vevőknek 1581 forintot számláz. Ha valaki mindössze 10 ezer forintot venne így fel, a költsége közelítene a 16 százalékhoz. Ez az aránya Raiffeisen Mindennapok számláját használóknak még saját bankjegykiadó esetében is 8,8 százalék. A CIB-nél ugyanez 12,2 százalék. Ahogy persze nő az összeg, úgy zsugorodik a költséghányad nagysága.
Fotó: MTI
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!