Tizenegy százalékkal fizettünk többet a szokásos havi bevásárlásnál, mint egy hónapja. A kilós kenyér 43, a 10 darabos tojás 20 százalékkal kerül többe, mint szeptemberben. A paradicsom kilója kétszer annyi, az alma kilós ára viszont harmadával csökkent. Az agrárközgazdász azt mondta: a következő hónapokban is marad a drágulás. A Nyugdíjas Parlament elnöke szerint sok nyugdíjas az utolsó értékeit teszi pénzzé – derül ki az Atv Híradójából.
Az elszálló inflációt mindenki a bőrén érzi, aki vásárolni megy. Az árak kiszámíthatatlanok, ami múlt héten 7-800 forint volt, az mostanra már akár 900-1000 is lehet. Ez pedig a fizetésből élőknek is óriási gondot okoz, főleg most, a jó idő elmúltával, mikor a háztartások mintegy fele szembesül a kormány rezsimegszorításainak következményeivel.
Nem minőségi árut veszek. Olcsóbb mosószert, öblítőt, olcsóbb ketchupot, mindenből. Minőségileg kicsit rosszabbat
– magyarázta egy vásárló. Egy másikuk azt mondta, ő mindenből kevesebbet vesz, úgy igyekszik spórolni.
A Híradó stábja egy kísérlet keretében megvásárolta ugyanazokat a termékeket, amiket egy hónapja is vettek. Ami szeptember közepe-vége felé még 5717 forintba került, az most 6422 volt, vagyis egy átlagos bevásárlás 11 százalékkal kerül többe, mint egy hónapja.
A kilós barna kenyér 43, a 10 darabos étkezési tojás 30, a 200 grammos csigatészta pedig 24 százalékkal került többe, mint egy hónapja. A paradicsom kilójának ára pedig megduplázódott.
A tej, a tejföl, valamint a margarin ára változatlan maradt. Nem úgy a vaj, mely szintén folyamatosan drágul.
Egyedül az alma kilós ára csökkent több mint 30 százalékkal.
A kisnyugdíjasoknak vajmi keveset segít a pár százalékos emelés
A nyugdíjasok több jogcímen kapnak emelést novembertől. Mégis őket érinti a legérzékenyebben a száguldó infláció. Sokak számára kilátástalan a helyzet.
Olyan cselekedeteket tesznek, amit tudják, hogy a vesztükbe rohannak. Felvesznek uzsorakölcsönt, mert hát be kellene fizetni, de ezt tudja, hogy soha nem fogja tudni visszafizetni. Az utolsó értéktárgyait, a szüleitől megörökölt órákat, karpereceket, télikabátokat viszik be a zaciba és tudja, hogy soha nem fogja tudni azt már kiváltani
– fogalmazott Karácsony Mihály, az Országos Nyugdíjas Parlament Egyesület elnöke.
Ez persze könnyen orvosolható lenne, ha a kormány megfogadná a Mi Hazánk Mozgalom javaslatát, és nem százalékosan emelné minden idős ember nyugdíját, hanem arányosan. Jelenleg ugyanis a többszázezer forintos luxusnyugdíj ugyan annyi százalékkal emelkedik, mint annak a nyugdíja, aki összesen kap 90-100 ezer forintot. Egy tíz százalékos emelés azonban óriási különbséget jelent 90 ezer, illetve 500 ezer forint esetében. Ennek ellenére a kormány hallani sem akar a luxusnyugdíjak emelésének befagyasztásáról addig, amíg a kisnyugdíjasok járulékait sikerül feltornázni legalább egy olyan szintre, amiből a tisztességes, munkában megfáradt idősek is meg tudnak élni.
Pedig előbb-utóbb változásra lesz szükség, hiszen az infláció előreláthatólag februárig biztosan velünk marad. A közgazdászok szerint a következő hónapokban folyamatos drágulásra kell számítani.
„Az élelmiszeripari feldolgozók most kapják meg az energiaszámlákat, most az újakat, és azokat nyilvánvaló, hogy a költségeik közé kénytelenek beépíteni” – emelte ki Raskó György, hozzátéve, hogy árbefagyasztás nélkül az ársapkás termékek nagyjából 30 százalékkal lehetnének drágábbak.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!